Pielęgnacja jednorocznych roślin kwitnących, cieniolubnych - najważniejsze informacje

 Artykuł gościnny

jednoroczne rośliny kwitnące

Rośliny jednoroczne kwitnące cieniolubne będą idealną propozycją na tarasy oraz rabaty znajdujące się po stronie północno-wschodniej oraz północno-zachodniej. Pomimo że te stanowiska są względnie jasne, do popołudnia pozostają osłonięte przed słońcem.

Rośliny cieniolubne będą się również czuły dobrze w świetlistym cieniu, czyli w miejscu półcienistym, gdzie dochodzi do rozproszenia światła, np. przez korony drzew. 

Pielęgnacja roślin cieniolubnych kwitnących - co należy wiedzieć? 

Rośliny jednoroczne cieniolubne zazwyczaj nie są bardzo wymagające w uprawie. Jedyne, o czym warto szczególnie pamiętać, jest przygotowanie odpowiedniego podłoża pod rozsadę kwiatów. W zależności od gatunku, niektóre rośliny preferują torfową przewiewną glebę. Sadzonki cieniolubne kwitnące powinny być stale nawożone, aby zapewnić im podaż niezbędnych składników odżywczych, umożliwiających efektywny rozwój i długotrwałe kwitnięcie podczas wiosennych i letnich miesięcy w roku. 

Należy pamiętać, że rośliny rosnące w zacienionych stanowiskach wymagają również regularnego podlewania. Sadzonki powinny być sadzone w niewielkich odległościach, ale nie mogą do siebie przylegać. Zbyt gęste umieszczenie może skutkować wystąpieniem chorób grzybowych. Duże zagęszczenie roślin cieniolubnych może również sprzyjać wzmożonej aktywności komarów, które będą uprzykrzać życie podczas prac ogrodowych i relaksu na łonie natury. 

Rośliny jednoroczne kwitnące cieniolubne - najpopularniejsze okazy rosnące w polskich ogrodach 

Doskonałym przykładem rośliny cieniolubnej kwitnącej jest pochodzący z Meksyku dziwaczek jalapa (łac. Mirabilis jalapa). Roślina uprawiana jest zwykle w jednorocznym cyklu sezonowym. Preferuje ściółkowanie i regularne podlewanie. Odpowiednio zadbany kwiat kwitnie na wiele kolorów. Bardzo odporny na choroby, sprawdzi się w każdej dostępnej przestrzeni ogrodowej. Dzięki niemu zacienione rabaty w lecie staną się bardzo atrakcyjne. 

Podczas organizowania ogrodu warto również zwrócić uwagę na begonię bulwiastą (łac. Begonia x tuberhybrida), która cieszy oko przepięknymi kwiatami o kolistym kształcie. Największe wrażenie robią kwiaty o jasnym wybarwieniu. Roślina, nawet rosnąc na stanowisku cienistym, potrafi dać bujne kwiaty, a jej okres kwitnienia to wszystkie ciepłe miesiące w roku. Sadzonka jednakże nie jest przystosowana do słonecznych stanowisk, gdyż wówczas ulega poprzeniom. 

Ciekawą propozycję stanowi, pochodzący z egzotycznych wysp, niecierpek nowogwinejski (łac. Impatiens hawkeri). Przy odpowiedniej pielęgnacji, obfite kwiaty utrzymują się przez długi okres czasu. Można znaleźć sadzonki o kwiatach białych, różowych i czerwonych. Regularne nawadnianie umożliwi roślinie swobodny wzrost, przez co będzie stanowiła idealne uzupełnienie rabaty lub balkonu, gdzie występuje światło rozproszone. 

Rośliny jednoroczne cieniolubne - walory estetyczne

Rośliny cieniolubne są równie atrakcyjne, jak i te rosnące w pełnym słońcu. Jednym z największych atutów tych roślin są ich zielone błyszczące liście. Ponadto, niektóre rośliny cieniolubne mają wyjątkowej urody kwiaty, które cieszą oko przez wiele miesięcy w roku. Powyższe przykłady pokazują, że w cieniu mogą być usytuowane również sadzonki dające piękne kolorowe pędy, a nie tylko zielone trawy i pnącza. 

Dzięki walorom estetycznym sadzonek cieniolubnych, można w ciekawy i nietuzinkowy sposób zaaranżować przestrzeń ogrodową pozostającą w cieniu drzew, bądź krzewów. Cień w ogrodzie to nie przeszkoda, ale okazja na urządzenie oryginalnej rabaty, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych. 

Autor
Współautorem publikacji jest PoradnikOgrodniczy.pl - największy portal ogrodniczy w Polsce.

Komentarze