Co warto wiedzieć podejmując się pracy w opiece w Niemczech

Na co zwracać uwagę podejmując się pracy w opiece w Niemczech

Zanim wyjedziesz do pracy za granicą jako opiekunka osób starszych sprawdź, co warto wiedzieć podejmując się pracy w opiece w Niemczech. Praca w opiece w Niemczech to możliwość dobrego zarobku dla każdego. Jak powinna wyglądać umowa opiekunki, od jakiej kwoty powinny być odprowadzane składki, jak sprawdzać wysokość składek, jakie są obowiązki opiekunki oraz jakie prawa ma opiekunka osób starszych to podstawowa wiedza, jaką warto posiadać, decydując się na wyjazd za granicę. 

Praca w opiece w Niemczech – wysokość odprowadzanych składek

Oferty pracy w opiece w Niemczech najczęściej zamieszają polskie agencje pracy dla opiekunów osób starszych. Mają one obowiązek opłacania składek od średniej krajowej. Niestety wysokość odprowadzanych składek w opiece bardzo często jest dużo niższa. Zdarza się, że składki w ogóle nie są odprowadzane. Za pomocą portalu PUE możesz na bieżąco sprawdzać, czy agencja pracy dla opiekunek odprowadza składki oraz jakie są podstawy wymiaru składek. 

Jak sprawdzić wysokość odprowadzanych składek przez agencję pracy dla opiekunów

Aby sprawdzić wysokość odprowadzanych składek przez agencję pracy dla opiekunów należy zarejestrować na stronie PUENastępnie udajesz się z dowodem osobistym do ZUS-u. Tam zostanie zatwierdzona twoja tożsamość. Aktywne konto na PUE ZUS umożliwi ci logowanie się do niego w każdym miejscu i o każdej porze, aby np. sprawdzić wysokość odprowadzanych składek.  Jak sprawdzić wysokość odprowadzanych składek, dowiesz się tutaj.

Krajowy Rejestr Firm – nieuczciwe agencje pracy dla opiekunów

Nie wiem, czy wiesz, ale powstała czarna lista nieuczciwych agencji pracy dla opiekunek, gdzie opiekunki osób starszych ostrzegają się przed nierzetelnymi agencjami pracy. Warto zapoznać się z nią przed wyjazdem. Czarna lista agencji pośrednictwa pracy znajduje się na wielu grupach na Facebooku. Pamiętaj! Zanim wyjedziesz z polską firmą pośredniczącą upewnij się, czy znajduje się ona w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Nie wyjeżdżaj z osobami, które twierdzą, że zatrudniają legalnie, a w rzeczywistości są pośrednikami pracy na czarno.

Prawa i obowiązki opiekunów osób starszych 

Jeśli chcesz poznać prawa i obowiązki opiekunów osób starszych, sięgnij po artykuł informacje dla opiekunów osób starszych. Caritas przygotował wytyczne dotyczące zatrudniania pracowników w systemie całodobowym dla niemieckich rodzin, chcących zatrudnić opiekunkę z krajów Europy Wschodniej tj. Polska. Dowiesz się z nich:
  • jaki jest czas pracy w opiece w Niemczech;
  • ile przerwy należy się opiekunce w Niemczech;
  • czy opiekunce w Niemczech należy się dzień wolny;
  • czy opiekunka osób starszych musi wstawać w nocy do podopiecznego;
  • ile pieniędzy na zakupy należy się opiekunce osób starszych w Niemczech;
  • jakie warunki powinno spełniać zakwaterowanie opiekunki osób starszych;
  • czy opiekunka osób starszych w Niemczech może wykonywać czynności medyczne. 
Informacje dla opiekunów osób starszych w Niemczech można pobrać na dole artykułu. Proponuję je wydrukować. W razie problemów na szteli, należy wręczać plik kartek niemieckim rodzinom. Jeśli nie poinformowała ich o tym agencja pracy dla opiekunów, niech dowiedzą się od nas, jakie są prawa i obowiązki opiekunek osób starszych. 

Praca w opiece w Niemczech – czas pracy, czas wolny oraz dzień wolny

Czas pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech nie różni się od czasu pracy pracowników zatrudnionych w innych branżach. Nadgodziny powinny być płatne ekstra. Stawka godzinowa przy nadgodzinach, to stawka podstawowa plus 25%.

§ 3 Arbeitszeit der Arbeitnehmer
Die werktägliche Arbeitszeit der Arbeitnehmer darf acht Stunden nicht überschreiten. Sie kann auf bis zu zehn Stunden nur verlängert werden, wenn innerhalb von sechs Kalendermonaten oder innerhalb von 24 Wochen im Durchschnitt acht Stunden werktäglich nicht überschritten werden.

Czas pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech

Dzienny czas pracy opiekunek nie może przekraczać 8 godzin. Może zostać on przedłużony do 10 godzin, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy kalendarzowych lub w ciągu ostatnich 24 tygodni średnio 8 godzin dziennie nie zostało przekroczonych. Liczba nadgodzin w tygodniu to maksymalnie 10 godzin.

Praca w opiece w Niemczech – dzień wolny

Czy opiekunce osób starszych w Niemczech przysługuje dzień wolny? Radzę przyjmować oferty pracy w opiece z jednym dniem wolnym. Chociaż każdy pracownik ma prawo do dnia wolnego, jedynie nieliczne agencje pracy dla opiekunów mają zapisany dzień wolny w umowie. Czasami zdarza się, że opiekun ma dzień wolny, chociaż agencja pracy dla opiekunów w Niemczech nie wymaga tego od niemieckich rodzin. 

Kto powinien zająć się podopiecznym, gdy opiekunka ma dzień wolny

Podopiecznymi jeden dzień np. na weekend, mogą zajmować się członkowie rodziny lub w ciągu tygodnia senior jeden dzień może spędzić w dziennym domu opieki (Tagespflege). Czasami w sprawie dnia wolnego, to właśnie niemiecka rodzina, wykazuje większe zrozumienie – pomimo, że polskie agencje pracy dla opiekunów tego nie wymagają. Warto więc pytać o dzień wolny w opiece. Należy powiedzieć, że opiekun osób starszych w Niemczech ma prawo do dnia wolnego, by móc odpocząć i normalnie funkcjonować. 

Ile godzin w tygodniu powinien pracować opiekun osób starszych

Radzę zwracać uwagę na to, czy w umowach proponowanych przez agencje pracy dla opiekunów jest napisane, ile godzin w tygodniu pracuje opiekun osób starszych. Jeśli czas pracy masz zapisany w umowie, żadna agencja pośrednictwa pracy nie może się tego wyprzeć. Jeśli nie ma wzmianki w umowie o godzinach pracy opiekuna, w razie kłopotów agencja pracy za granicą z pewnością będzie przeczyła, że opiekunów obowiązuje czterdziestogodzinny tydzień pracy

Praca w opiece w Niemczech – ile pieniędzy powinna dostawać opiekunka na zakupy

W artykule Verpflegung – kwota na wyżywienie w opiece w Niemczech znajdziesz informacje po niemiecku odnośnie tego, ile pieniędzy na jedzenie przysługuje opiekunowi osób starszych w Niemczech. Tabelka przedstawia kwotę na wyżywienie dla jednej osoby. Prawnie Verpflegung wynosi około 8 euro dziennie na jedną osobę. Zapewnienie wyżywienia opiekunce/ opiekunowi jest obowiązkiem osoby, która zawarła umowę z agencją pracy dla opiekunów. Opiekunka osób starszych ma prawo decydować o tym, co i o jakiej porze je. Wszystko oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.

Sylwia Timm z Faire Mobilität – poradnik dla opiekunów osób starszych w Niemczech

Przeczytaj wywiad z Sylwią Timm z Faire Mobilität. Znajdziesz w nim liczne informacje dla opiekunów tj.:

  • prawa i obowiązki opiekunów osób starszych;
  • czas pracy opiekunów osób starszych;
  • czas wolny w opiece w Niemczech;
  • co zrobić, gdy agencja pracy dla opiekunów nie wypłaciła wynagrodzenia.
Faire Mobilität to instytucja, która pomaga opiekunom osób starszych w razie problemów na zleceniu oraz w razie problemów z pracodawcą tj. brak wynagrodzenia za pracę. 

Praca w opiece na niemieckich warunkach – na co zwracać uwagę

Coraz częściej możliwa jest praca w opiece na niemieckich warunkach. W większości przypadków są to polskie umowy z niemieckim ubezpieczeniem. Agencja pracy dla opiekunów odprowadza podatki w Polsce, a ubezpieczenie opłaca w Niemczech. Będąc ubezpieczonym w Niemczech, w momencie, gdy kończy się stosunek pracy i wraca się do Polski koniecznie należy to zgłosić w kasie chorych (Krankenkasse)! Może się bowiem zdarzyć, że niemiecka kasa chorych nadal będzie naliczała ci składki. Po latach okaże się, że masz zapłacić zaległe składki do kasy chorych w wysokości kilku lub nawet kilkunastu tysięcy euro. Informacje na temat tego, co zrobić, jeśli niemiecka kasa chorych wzywa do zapłacenia zaległych składek, znajdziesz tutaj.

Praca w opiece na niemieckiej umowie – meldunek w Niemczech

Praca w opiece na niemieckiej umowie ma swoje plusy, ale i minusy – zwłaszcza, gdy nie zna się języka niemieckiego. 

Czy do pracy w Niemczech potrzebny jest meldunek

W Niemczech istnieje obowiązek zameldowania. Osoby pracujące na niemieckiej umowie powinny natychmiast zameldować się w urzędzie meldunkowym. 

Skąd wziąć niemiecki numer podatkowy 

W momencie zameldowania w niemieckim Urzędzie Meldunkowym zostaje nadany niemiecki numer podatkowyW zależności od landu na zameldowanie ma się czas jednego lub dwóch tygodnie. Meldunek w późniejszym terminie może wiązać się z nałożeniem kary finansowej. Osoby przebywające na terenie Niemiec, mające swoje miejsce zamieszkania poza Niemcami, mają obowiązek zameldowania się po upływie trzech miesięcy. 

Jak nazywa się numer podatkowy po niemiecku

Numer podatkowy po niemiecku to Steuernummer. Możesz spotkać się także z określeniami:
  • die steuerliche Identifikationsnummer;
  • Steueridentifikationsnummer;
  • IdNr.;
  • Steuer-IdNr.

Prawo do wydawania poleceń tzw. Weisungsrecht

Ponieważ najczęściej jesteśmy pracownikami oddelegowanymi i naszym pracodawcą jest agencja pracy dla opiekunów, a nie z podopiecznym bezpośrednio, podopieczny i jego rodzina nie mają tzw. Weisungsrecht, czyli nie mogą wydawać nam bezpośrednio poleceń oraz ingerować w to, jak i kiedy wykonujemy naszą pracę.

Praca w opiece w Niemczech – ile należy się za pracę w nocy oraz za pracę w święta

Link o dodatkach nocnych i w święta. Dodatki za prace nocną – od 25 %

Pamiętaj, że praca w opiece w Niemczech jest specyficzna. Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsadek. Czasami praca od do nie jest możliwa. Jednak również w pracy w opiece obowiązują wszelkie przepisy prawne, które mają chronić opiekuna osób starszych.

Komentarze

  1. Dziękuję za linki do ZUS i do sądów!Wszystko jest bardzo pomocne i ciekawe.Ja mam w umowie sciśle okreslone jak pracuję(po niemiecku też)!Jak na razie to przestrzegają tego pracodawcy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przepraszam ,a jaka to firma że tak przestrzega godzin pracy opiekunek

      Usuń
  2. Prosze. Ma pani szczescie. A raczej dobrze Pani wybrala. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego warto wiedziec jak powinno byc by moc dokonac dobrego wyboru. Powodzenia

    OdpowiedzUsuń
  3. czas pracy opiekunek to 180 godz. m-cznie czyli 6 godz. dziennie, reszta to gotowość do podjęcia pracy !!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. nasza praca jest ciężka i niestety niedoceniana. Sam pracuję jako opiekun i wiem jakie jest to wyzwanie oraz odpowiedzialność.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że pod moją nieobecność ktoś tu zagląda. Owszem- praca sama w sobie jest już dužym wyzwaniem. Tymbardziej nie rozumię dlaczego firmy i niemieckie rodziny rzucają nam kłody pod nogi i trafia się często w tak nienormalne miejsca.

      Usuń
  5. Przed podjęciem decyzji trzeba się dobrze zastanowić i rozważyć różne opcje, by później nie żałować decyzji :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Naprawdę przydatne informacje - bardzo dziękuję :) Sama przymierzam się do wyjazdu, więc każda wskazówka jest dla mnie cenna. Mam już doświadczenie w pracy jako opiekunka, ale nie w Niemczech. Także pod tym względem będzie to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie

    OdpowiedzUsuń
  7. W pracy opiekunki, rzadko zdarza się aby były godziny przestrzegane. Praca jest jaka jest, każdy musi się z tym liczyć, że czasem będzie trzeba pracować więcej godzin. Praca sama w sobie jest bardzo przyjemna, jednak wymagajaca.

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny artykuł, dzięki za zwrócenie uwagi na tak ważny temat :) Przy okazji, znalazłam ciekawy sklep z artykułami dla seniorów. Jeśli chcecie chociaż trochę ułatwić życie swoim bliskim, koniecznie zajrzyjcie, klikając w link :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No cóż. Powinnam ten post usunąć, ale póki nie zaśmiecasz bloga pod każdym postem jest ok.

      Usuń
  9. Moja ciotka była w Niemczech przy takiej pracy i zarabiała 6 tysięcy złoty miesięcznie. Dla polaków są to zarobki kosmos.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oczywiście, że są to bardzo duże zarobki. tylko spytaj ciocię na jakich warunkach pracowała. mimo wszystko wyżywienie, czas wolny, szacunek to podstawa w tej pracy. i o to chodzi w moim blogu. nikomu nie odradzam tej pracy, tylko życzyłabym sobie, by pracowali na dobrych warunkach (nie tylko finansowych) i by były poszanowane ich prawa. Nikomu również nie odradzam współpracy z firmami, tylko uważam, że powinni mądrze wybierać firmy. tymczasem większość opiekunek niestety kieruje się tylko i wyłącznie pieniędzmi, kosztem czasu wolnego, składek, warunków pracy. wyjeżdżają do ciężkich przypadków, na złych warunkach, a potem płaczą, że dużo pracują i nie mają wolnego. coś za coś. to indywidualna decyzja. nie można mieć i ogromnej kasy i dwóch dni wolnych na zleceniu. trzeba się określić i mądrze zdecydować. poza tym, jeśli pracuje się tak latami 2 miesiące na 2 to jednak zarobki nie są już wtedy takie duże. a taka praca w jednym ciągu to rezygnacja z własnego życia.

      Usuń
  10. Pani Basiu to wszystko to prawda ,tylko nie zawsze pieniądze wcale nie takie duże ,nie są warte takiego poświęcenia kosztem własnego życia ,lepiej skromniej a z godnością.. Szkodą ,że wiele Pań widzi tylko kasę ...a nie zauważa warunków pracy ciężkiej
    pracy i nie godnego traktowania .wymagań sporo a pieniążków nie za wiele ! Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie uważam, żeby pieniądze jakie można zarobić w opiece były małe. w końcu nie trzeba do tej pracy żadnego wykształcenia i żadnych kwalifikacji. gdzie indziej bez wykształcenia i kwalifikacji można tyle zarobić? ja latami pracowałam w gastronomi za połowę tego, co zarabiam w opiece. i to zasuwałam od dziesiątej rano, do północy. czasami nie było czasu, by podnieść głowę i napić się łyka wody, czy pójść do toalety. wyżywienie niby miał zapewniać pracodawca, ale też różnie to bywało, chemia we własnym zakresie, za drogę nikt nie zwracał i pracę trzeba było szukać samemu. natomiast warunki pracy, jak najbardziej nie są dobre. warunki zatrudnienia, zakres obowiązków. ale to dlatego, że opiekunki bardzo często nie wiedzą, co należy do ich obowiązków i biorą na swoje barki zbyt wiele, ku radości Niemców. tylko tak, jak pani pisze - to wszystko dzieje się kosztem własnego życia. model 24 h nie powinien być dozwolony. powinny być opiekunki na zmiany, które mieszkały by na terenie Niemiec. razem z rodzinami. przecież wiele kobiet o tym marzy i zdecydowałoby się na taki krok. tylko przy dwóch trzech zmianach w jedynym domu, Niemiec musiałby wydać trzy razy tyle...

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska