10 powodów, dla których warto pracować w opiece nad osobami starszymi w Niemczech

czy opłaca się pracować w opiece nad osobami starszymi w  Niemczech

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto pracować w opiece nad osobami starszymi w Niemczech? Wysokość pensji opiekuna seniora, podawana przez liczne agencje pracy dla opiekunów osób starszych jest niezwykle kusząca. Czy istnieją inne powody, by podjąć się pracy opiekuna osób starszych w Niemczech?

Nauka języka niemieckiego

Zaczynając pracę w opiece nad osobami starszymi w Niemczech znałam właściwie dobrze język niemiecki. Długi czas nie potrafiłam więc docenić tego, że spędzając czas z niemieckimi seniorami, tak naprawdę wciąż uczę się języka niemieckiego. Nie każdy zna słowa w obcym języku takie jak: struny głowowe, bażant, zezwolenie na broń, świadczenia socjalne itd. Tymczasem ja coraz częściej łapię się na tym, że używam słów, których jeszcze całkiem niedawno nie znałam i nie planowałam się nauczyć. 

Języka niemieckiego uczyłam się w liceum w Polsce, na College'u w Zittau (Żytawa) i na HTWS Zittau/ Görlitz. Miałam więc solidne podstawy gramatyki i spory zasób słów. Oglądając niemiecką telewizję osłuchałam się z językiem i nie miałam problemu ze zrozumieniem. Trudności sprawiało mi natomiast mówienie. Właściwie nawet nie samo mówienie. Trudno było mi się przełamać, by w ogóle zacząć mówić po niemiecku. Odzywałam się więc tylko wtedy, gdy było to konieczne. Zjadał mnie strach, że gdy zacznę coś mówić, będzie brakowało mi słów i co wtedy? Lęk przed mówieniem w obcym języku przełamałam, gdy przerwałam studia. Musiałam zacząć załatwiać swoje sprawy związane z mieszkaniem, pracą, ubezpieczeniem, finansami itd. Okazało się, że jeśli braknie mi słowa, można je zastąpić innym lub powiedzieć "na okrągło", sprawdzić w słowniku lub liczyć na podpowiedź rozmówcy, który z kontekstu domyśli się, co chcemy powiedzieć.

Myślę, że dla wielu opiekunów praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech może okazać się dobrym bodźcem do przełamania strachu przed mówieniem w obcym języku. Czasami trafia się na seniorów, którzy chętnie pomagają w nauce języka niemieckiego. Poprawiają wymowę, czy też gramatykę, uczą nowych słów. Słuchając ich, osłuchujemy się z językiem niemieckim. W obliczu ich choroby, jaką jest otępienie starcze, popełnianie błędów nie jest tak krępujące, jak gdybyśmy robili to w innym środowisku. Możemy nawet dostać słowotoku. Zanim się obejrzymy, będziemy swobodnie porozumiewać się w języku niemieckim. Być może nawet go polubimy ;-).

Dobre zarobki

W Polsce zarobki ponoć wzrosły. Jednak wśród osób, które znam, wiele nadal pracuje za najniższą krajową. Myślę, że wiele opiekunów osób starszych w Niemczech zalicza się do grupy pracowników, którzy w Polsce otrzymywaliby taką właśnie pensję. Oczywiście pod warunkiem, że w okolicach miejsca zamieszkania znalazłaby się możliwość pracy. Tymczasem zarobki w opiece w Niemczech wahają się w granicach 1000-1600 euro. Jest to spora kwota. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że do wykonywania pracy opiekuna osób starszych nie jest wymagane żadne wykształcenie (jak do tej pory). Na dłuższą metę pieniądze nie powinny być jedynym powodem do podjęcia pracy w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Mimo wszystko stan konta zawsze będzie cieszył nasze oko. Nie będziemy musieli obracać każdej złotówki kilka razy, zanim ją wydamy. Doda nam to pewnej lekkości życia. 

Zwiedzanie Niemiec

Fakt, że mogę poznać wiele niemieckich miast doceniłam dopiero jakieś dwa lata temu. Na moim blogu możecie znaleźć zdjęcia z Düsseldorfu, Trier, Mönchengladbach, Hamburga, Stuttgartu, Regensburga oraz licznych mniejszych miejscowości. Kolekcja rośnie. Rozpiera mnie duma, gdy ktoś w internecie wrzuci zdjęcie, a jak po uliczkach, budynkach, pomnikach itd. jestem w stanie rozpoznać miejsce. Czasami mam wrażenie, że Niemcy wpadają w kompleksy, gdy opowiadam im, co widziałam. Natomiast ja cieszę oko pięknem zwiedzanych miejsc. Od czasu do czasu oglądam zdjęcia, które motywują mnie do kolejnych wypadów na miasto. 

Poznawanie nowych ludzi

W pracy w opiece w Niemczech spotykamy się z najróżniejszymi ludźmi. Z jednymi warto utrzymać kontakt, z innymi mniej. Natomiast każda zawarta znajomość czegoś nas uczy. Jeśli poznani ludzie nie zapisali się pozytywnie w naszej pamięci i nie są dla nas inspiracją, możemy wspomnienia o nich wykorzystać jako antyprzykład - wzór człowieka, jakim nie chcemy się stać. 

Kontakt z niemiecką kulturą, mentalnością i zwyczajami 

Niby Polaków i Niemców dzieli niewielka odległość, żyjemy w tej samej strefie klimatycznej i czasowej, posiadamy taką sama wiedzę, zbliżone prawo i religię, a jednak przy bliższym poznaniu okazuje się, że wiele nas różni. Możecie o tym przeczytać w moim artykule Był sobie Polak i Niemiec - różnice kulturowe. Warto zdać sobie sprawę z różnic pomiędzy Polakami ,a  Niemcami, poznać zwyczaje naszych sąsiadów. Zaczerpnąć z obcej kultury czegoś dla siebie i podzielić się z kimś swoją własną. 

Zapoznanie się z kuchnią niemiecką

Posiadamy te same produkty, a jednak kuchnia niemiecka znacznie różni się od naszej. Pracując w Niemczech poznałam niemieckie potrawy, które uwielbiam, ale i takie, których nie chciałabym jeść ponownie. Niejedna niemiecka potrawa była już dla mnie inspiracją. Łączę kuchnię polską z niemiecką i myślę, że wychodzą z tego niezłe smaki.

Czas i środki finansowe do samorealizacji

Podejmując się pracy w opiece, to opiekun osób starszych decyduje, ile pracuje, a ile czasu przeznaczy na urlop. Urlop jest co prawda bezpłatny, ale dzięki w miarę wysokim zarobkom w branży opiekuńczej możemy sobie pozwolić na znacznie więcej czasu wolnego, niż gdybyśmy pracowali w Polsce na etacie. Praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech pozwala nam rozwijać swoje talenty, spełniać swoje marzenia i stawać się tym, kim chcemy być. 

Satysfakcja z niesienia pomocy

Czy tego chcemy, czy nie chcemy, pracując, jako opiekun seniora, często stajemy się dla naszych podopiecznych najbliższą osobą. Przebywając z podopiecznymi przez całą dobę, to my rozumiemy ich najlepiej. Może nie zawsze seniorzy okażą nam wdzięczność, ale po drobnych gestach wiemy, że doceniają to, co dla nich robimy. Dla nich liczy się nie tylko prowadzenie domu. Ważna jest sama obecność opiekuna, dobre słowo i zrozumienie. 

Sprawdzian własnych możliwości

Życie od wypłaty do wypłaty bywa dołujące i deprymujące. Człowiek nie może sobie na nic pozwolić. Zaczyna wątpić w swoje umiejętności. Czasami nawet nasi bliscy przestają w nas wierzyć. I skąd tu czerpać siły do dalszego życia? Aż tu nagle podejmuje się decyzję o wyjeździe do pracy w opiece nad niemieckimi seniorami i okazuje się, że można osiągnąć więcej i żyć lepiej. Jako opiekunowie osób starszych odnajdujemy się w obcym kraju, w nieznanym środowisku, w nowym zawodzie. Uczymy się języka. Dowartościowujemy się. Stajemy się pewniejsi siebie. Dzięki pracy w opiece w Niemczech dostajemy skrzydeł.

Gwarancja pracy

Zawód opiekuna osób starszych jest bardzo specyficzny. Pracę w opiece w Niemczech może podjąć każdy. Nie ma żadnych szczególnych wymagań. W artykule Czym powinien wyróżniać się dobry opiekun opisałam cechy pożądane u opiekuna seniora. Niemniej jednak, jeśli komuś zależy, to nawet nie posiadając większości z tych cech, powinien sobie poradzić w pracy w opiece w Niemczech. Nie ma również żadnych ograniczeń wiekowych. A co najważniejsze, w branży opiekuńczej zawsze będzie brakowało rąk do pracy. Społeczeństwo się starzeje. Niemieckie rodziny coraz częściej nie chcą rezygnować z własnego życia, by zająć się schorowanymi rodzicami, czy dziadkami. Mając doświadczenie w branży opiekuńczej, opiekunowie osób starszych mają gwarancję pracy do końca życia ;-).

A może wy macie inne powody, dlaczego warto pracować w opiece nad osobami starszymi w Niemczech? Zapraszam do dzielenia się nimi w komentarzach. Im będziemy mieli ich więcej, tym łatwiej będzie nam się motywować w trudnych chwilach, które przecież zdarzają się nie raz w pracy opiekuna seniora. 

Komentarze

  1. Pierwsza :D Pracuje dla kasy . Bardzo lubie ludzi . Czasami rodziny u ktorych pracuje ,tak bardzo mnie zaskakuja ,ze utrzymuje z nimi kontakty ,nawet jak juz u nich nie pracuje . Czasami sa mi tak bliscy jakby byli moja rodzina . Lubie te prace .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że nie ostatnia 😉 Niestety najczęściej komentujecie na Facebooku, a pod postami pustki😂 No ale sama was nauczyłam, że każdy post jest na Facebooku i można tam komentować. W każdym bądź razie dzieki za danie przykładu pozostałym. 👍

      Usuń
    2. Dlaczego piszesz do mnie w osobie trzeciej ?

      Usuń
    3. Zakładam, że chodzi ci o trzecią osobę liczny mnogiej. Napisałam do ciebie w trzeciej osobie liczby pojedynczej. Przy okazji wspomniałam o tym, że czytelnicy komentują najczęściej na fb i użyłam przy tym trzeciej osoby liczby mnogiej. Myślę, że ani ty, ani ja, nie jesteśmy polonistkami i możemy sobie podarować dalszą dyskusję na ten temat. Chyba, że chodziło ci o zwrot "pani". Z tego co wiem, to też jest trzecia osoba. Pozdrawiam

      Usuń
    4. Zresztą nawet nie wiadomo, jakiej jesteś płci 😂

      Usuń
  2. Do podjęcia tej pracy zmusiła mnie sytuacja rodzinna, ale również, a może przede wszystkim potrzeba niejako odciążenia mojego sumienia . Po stracie Rodziców dotarło do mnie, że zbyt mało czasu im poświęcałam , zbyt rzadko okazywałam im swoją miłość i nie zawsze rozumiałam ich potrzeby w chorobie .Czasu nie wrócę , ale czując się winna -postanowiłam wówczas podjąć się opieki nad starszymi osobami i przekazać im jak najwięcej ciepła i moich pozytywnych uczuć , dać im to , czego nie dałam w pełni moim Rodzicom , a czego oczekuje samotny ,słaby człowiek. Dlatego pracę swoją wykonuję z wielka ochotą i poświęceniem . Dziękuję losowi, że pozwolił mi na doświadczenie, o jakim wcześniej nigdy nawet nie pomyślałam i za to , że dotychczas trafiałam jedynie na dobrych , przyjaznych podopiecznych , którzy są mi niezmiernie wdzięczni za pomoc .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli takie podejście do pracy pomaga ci łatwiej znosić trudy tej pracy, może nie jest złe. Mam tylko nadzieję, że ludzie na twojej drodze nie wykorzystają twoich wyrzutów sumienia względem własnych rodziców. Pamietaj, że to nie są twoi rodzice. Oni mają swoje własne dzieci, którzy powinni poświęcać im czas i nie należy im całkowicie sciagać tego "balastu" z ramian, bo kiedys ockną się tak, jak ty, ale wtedy będzie już za późno. Też dopiero po śmierci mojej babci zdałam sobie sprawę, że przez lata, gdy była już chora, nawet z nią nie rozmawiałam. Sama nie wiem dlaczego. Tego już nic nie zmieni. Nawet poświęcenie się tej pracy. Trzeba pielęgnować kontakt z tymi członkami rodziny, którzy nam pozostali. Zawsze są jakieś ciotki, rodzeństwo dzieci. Lepiej na nich przelać uczucia, niż na obce osoby. Takie jest moje zdanie. Ale każdemu daje radość coś innego. Najwyraźniej niesienie pomocy innym jest twoim powołaniem.

      Usuń
  3. Zawsze dużo ofert jest to duży plus, kolejnym nie oszukujmy się są pieniądze. W opiece całkiem nieźle można zarobić przynajmniej u mnie w laxo care są dobre zarobki. Robota jest ciężka, ale ja lubię to co robię. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Gdy pracowałam w opiece z dwa miesiące musiałam szukać, aby znaleźć ofertę z zamieszkaniem. Potem trzebabyło siedzieć na miejscu z pół roku, żeby wogóle się opłacało. W opiece w ciągu tygodnia można wyjechać. I jest mnóstwo ofert. Oczywiście wiele z nich nie jest wiele warta, ale jak się poprzebiera i tak zostanie więcej ofert, niż w każdej innej branży.

      Usuń
    2. Przepraszam - gdy pracowałam w gastronomii, a nie w opiece, trudniej było znaleźć pracę.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska