Przejdź do głównej zawartości

Dniowy zegar biologiczny w pracy w opiece nad osobami starszymi

Demencja zakłócony rytm dzień noc

Każdy z nas posiada swój wewnętrzy zegar biologiczny. Jeśli żyjemy w zgodzie z nim, funkcjonujemy efektywniej, jesteśmy wypoczęci, mamy pozytywny wpływ na nasze zdrowie, starzejemy się wolniej. Ważne są nie tylko czynności, jakie wykonujemy w ciągu dnia – spożywanie posiłków, wysiłek fizyczny i umysłowy, czas na relaks. Dla naszego zdrowia niezwykle dużą rolę odgrywa sen. To właśnie podczas snu organizm odpoczywa, komórki i narządy regenerują się, naprawiane są szkody, jakie zostały wyrządzone w ciągu dnia.  

Mogłabym tu pisać, o której godzinie, co dzieje się w naszym organizmie, ale nie jest to blog naukowy. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego więc poruszam taki temat. Ano dlatego, że uważam, że w naszej pracy jest on bardzo ważny. Żyjemy w dwóch różnych światach – w swoim własnym i w świecie niemieckiego seniora, do którego wyjeżdżamy pracować. W trakcie wykonywania zlecenia bardzo często musimy się podporządkować osobie, którą się opiekujemy. 

Decydując się na pracę w opiece, byłam przekonana, że w końcu będę mogła zatroszczyć się o swoje zdrowie. Marzył mi się regularny tryb dnia, posiłki o stałej porze, przespane noce, spokój. Tak, tak. Zanim zaczęłam pracę w opiece tak właśnie wyobrażałam sobie opiekę nad niemieckimi seniorami. 

I coś w tym jest. Niemiecki senior żyje zazwyczaj według zegarka. Czasami może wydawać się to uciążliwe, czy nawet zabawne. W rzeczywistości każdy z nas powinien żyć takim rytmem. Stały plan dnia podopiecznego to właściwie wzorcowy zegar biologiczny każdego człowieka. 

Oto wzorcowy plan dnia, tudzież plan pracy w opiece:

stały rytm dnia

Trafiając do seniora z uregulowanym planem dnia, faktycznie teoretycznie możemy zatroszczyć się o własne zdrowie. Teoretycznie, gdyż dochodzą do tego jeszcze inne czynniki; stres, na jaki bywamy narażani, brak pełnego wyżywienia, ciężka praca fizyczna, ogromne obciążenie psychiczne np. przy chorych na demencję lub przy seniorach z chorobami psychicznymi. 

Dzisiaj jednak chciałabym poruszyć jedynie problem zaburzenia naszego dziennego zegara biologicznego. Zdarza się bowiem, że trafiamy do seniorów, którzy nie mają stałego planu dnia. Żyją według własnego widzimisię. Oczekują, że jako pracownicy zatrudnieni w tzw. opiece 24 h będziemy się im podporządkowywać na każdym kroku. Moja „ulubiona” grupa opiekunów powiedziała by w tej chwili: „jedziemy do pracy, a nie na urlop”, w związku z tym, mamy robić to, czego i kiedy senior od nas oczekuje. 

Czy aby na pewno? 

Zauważmy, że my nie idziemy do pracy na osiem godzin. Jesteśmy „w pracy” dwadzieścia dwie godziny na dobę. Żaden człowiek fizycznie nie jest w stanie być w gotowości dwadzieścia dwie godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu bez uszczerbku na własnym zdrowiu. Pracując przez cały dzień mamy prawo rozkładać swoje obowiązki według własnego uznania. - Według listy obowiązków, jakie mamy do wykonania, według naszego zegara biologicznego, według naszego samopoczucia lub stanu zdrowia (jeśli akurat czujemy się gorzej) i oczywiście w miarę możliwości według potrzeb podopiecznych. 

Natomiast nie może być tak, że podopieczni wywracają nasz cały plan życia i pracy do góry nogami, bo uważają, że powinniśmy czekać na nich ze śniadaniem do 11.00, że o 14.00 zamiast skorzystać z przerwy, powinniśmy ich akurat gdzieś zawieść, czy wieczorem powinniśmy im dotrzymywać towarzystwa do północy, bo lubią długo siedzieć w nocy, a przy pójściu do łóżka potrzebują naszej pomocy. A niestety zdarzają się takie osoby. Do tego są to despoci, często popierani przez swoje rodziny, które nie chcą niepotrzebnego stresu z własnymi rodzicami i wolą trzymać się od wszystkiego z daleka.

Komuś, kto nie pracował w opiece może się wydawać, że są to małe, nic nie znaczące pierdoły, o które się czepiam. A ja jestem znana z tego, że lubię się wszystkiego czepiać. Na złość niemal wszystkim. W chwili obecnej nawet wśród opiekunów mam więcej hejterów, niż fanów. Dlaczego? Myślę, że wiele opiekunów obawia się, że jeśli w tej branży zapanuje porządek, trudniej będzie im znaleźć pracę. Mogą to być słuszne obawy. Jeśli nasze prawa będą szanowane, będzie to miało znaczący wpływ na wzrost wydatków Niemców na opiekę domową. Wielu z nich zrezygnuje wówczas z opieki nad rodzicami w ich własnych domach. Zmniejszy się ilość ofert pracy do opieki domowej. Zwiększy się zapotrzebowanie na wykształcony personel medyczny. Mnóstwo osób bez wykształcenia medycznego, z mniejszymi kwalifikacjami, ze słabszym językiem, czy też osób starszych będzie miała trudności w znalezieniu pracy w tej branży. Stąd ten las rąk pod ofertami, których firmy nigdy nie powinny oferować osobom bez wykształcenia medycznego. To właśnie ci moi hejterzy są pracownikami obecnie pożądanymi przez firmy. To się zmieni. Być może zmiany będą trwały dłużej, niż byśmy tego chcieli. Ale to się zmieni. Zbyt dużo poszkodowanych opiekunów upomina się o swoje. W efekcie końcowym to ich głos przeważy nad głosem tych, którzy w obawie, że nie znajdą zatrudnienia, są gotowi zrobić wszystko. 

Ktoś kto ma już doświadczenie w pracy, w której jest się przez całą dobę, zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwe są oczekiwania seniora, że opiekun jest na każde zawołanie. Z pewnością nie raz odczuł to na własnym zdrowiu. Do tego dochodzi jeszcze problem nocnego wstawania, który przez firmy, ale i przez wiele opiekunów jest traktowany, jak coś normalnego. Tymczasem wstając regularnie w nocy, zaburzamy pracę naszego organizmu. Nasze komórki i organy wewnętrzne nie regenerują się wystarczająco, podupadamy na zdrowiu, starzejemy się szybciej. Czasami nie jesteśmy tego nawet świadomi. Nie potrafimy powiązać naszych dolegliwości z tym, jak funkcjonujemy, opiekując się seniorami. Wydaje nam się, że starzejemy się. Że jest to naturalne. Owszem, starzejemy się. Niestety tempo, w jakim to robimy, pozwalając na zaburzenie naszego wewnętrznego dobowego zegara biologicznego, starzejemy się o wiele szybciej. Starzeje się nasz żołądek, wątroba, serce, nerki, płuca… umysł. My się starzejemy.

Pamiętajmy, że zdrowia nie kupimy nawet za euro zarobione u naszego zachodniego sąsiada. 

Zastanówcie się chwilkę, gdy widzicie ogłoszenia z powalającymi stawkami, z jeszcze bardziej powalającymi schorzeniami i wymaganiami. Czy wasze zdrowie jest tego warte? Zastanówcie się, gdy traficie na zlecenie „minę”, gdzie faktycznie nie możecie zjeść, nie możecie odpocząć, nie możecie się wyspać… Czy ten pieniądz jest tego wart? Czy warto przetrwać te kilka tygodni? Czy to się zwróci? Czy może jednak warto postawić na zdrowie i powiedzieć „NIE” firmom, które w dalszym ciągu nie rozumieją, że w tym wszystkim chodzi nie tylko o pieniądze, że w tym wszystkim chodzi nie tylko o zdrowie podopiecznych. W tym wszystkim chodzi również o nasze zdrowie. Nie możemy troszczyć się o kogoś kosztem własnego zdrowia. Nie stać nas na to bez względu na to, jak wysoką pensję zaoferuje nam pracodawca oraz bez względu na wysokość odprowadzanych składek. Dlatego przyglądajcie się ogłoszeniom. Zwracajcie uwagę na to, czy decydując się na daną ofertę, będziecie w stanie normalnie funkcjonować, czy może za parę euro więcej będziecie musieli oddać własne zdrowie, a w efekcie końcowym i własne życie. 

Ile lat życia, za jakie pieniądze jesteście w stanie oddać? Dziesięć? Dwadzieścia? Za 1600 euro? Za 1800 euro? Szanujecie siebie oraz własne zdrowie i w związku z tym kilka lat życia oddacie dopiero za 2000 euro? 

Mam wrażenie, że oferty są coraz gorsze. Firm niby coraz więcej, ale zamiast zdrowej konkurencji oraz dbania o swoich pracowników, prześcigają się one w braniu zleceń, które nie nadają się do opieki domowej. A pod ich ogłoszeniami las rąk… 

Bo jaki to problem zjeść dwie godziny później to, co senior lubi (nawet jeśli jest to jedzenie naszpikowane chemią)? Jaki to problem wstać kilka razy w nocy? Przecież po to jesteśmy zatrudniani (o zgrozo!). Jaki to problem, że podopieczny na mnie nakrzyczy, gdy próbuję go umyć? Jaki to problem, że zdzieli mnie po twarzy? Przecież to chory człowiek. Jaki to problem, że nie mam czasu na odpoczynek? Przecież podopieczny nie może zostać sam. Jaki to problem, że jem na okrągło chleb tostowy i pyry? Przecież podopiecznych nie stać na to, żeby zapewnić mi pełnowartościowe wyżywienie. Jaki to problem, że muszę siedzieć na krześle przy podopiecznym od ósmej rano do dwudziestej pierwszej, uwiązana jak pies na łańcuchu, chociaż nie potrzebuje on mojej pomocy non stop? Jaki to problem? Przecież nie jadę na urlop. 

To nie Niemcy mają problem, że nie chcą się zająć swoimi rodzicami. To nie Niemcy mają problem, że ich rodzice często nie nadają się do opieki domowej. To nie Niemcy mają problem, że nie stać ich na zapewnienie nam naszych podstawowych praw, takich jak pełne wyżywienie, czas na odpoczynek, czas na sen, godną starość na godnej emeryturze. To nie Niemcy mają problem, że są starzy i chorzy. 

To my mamy problem. Ponieważ jesteśmy durni i jesteśmy przekonani, że naszym obowiązkiem jest przewracania własnego życia do góry nogami i stawiania swoich potrzeb na ostatnim miejscu. Bo nie jedziemy na urlop, tylko jedziemy do pracy. Co z tego, że ta praca bardziej przypomina przymusowe obozy pracy? Że cierpi na tym nasze zdrowie. Zarobimy, podleczymy się na tyle, by dalej móc ciągnąć ten wózek i z radością napiszemy „priv”, gdy przeczytamy kolejną ofertę pracy, z której nic nie wynika, albo co gorsze, wynika tyle, że poszukiwany jest niewolnik, który dzień i noc będzie służył swojemu panu. Będzie jadł, kiedy pan mu na to pozwoli, będzie spał, kiedy pan mu na to pozwoli, będzie biegł, kiedy pan będzie mu kazał. Run opiekunko, run! Bo życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, na co trafisz. Bierz każde zlecenie, jak leci. Krzycz "mało, mało!", łudząc się, że pieniądz wszystko ci wynagrodzi. 

A Niemiec siedzi i liczy swoje sreberka, śmiejąc się, że jego problem stał się naszym problemem. 

Komentarze

  1. Całkowita racja. My same musimy umieć zadbać o sobie i swoje potrzeby. A jeżeli same nie potrafimy to można powertować w necie i poszukać rad u mądrzejszych i bardziej doświadczonych. Ja już jakis czas temu trafiłam na ciebie i po kolei zaczęłam zmieniać to co najbardziej mnie uwierało. Na ogół najpierw było wielkie zdziwienie Niemców, że opiekunka czegoś wymaga, ale potem kiedy zobaczyli że wykonuję swoją pracę dobrze i ich rodzicom niczego nie brakuje zgadzali się na moje prośby czy propozycje. Pewnie, że nie zawsze dostajemy to co chcemy, ale tak jak napisałaś każdy łańcuch można zerwać, aby nie po chamsku. Ostatnio zrobiłam to co i ty kilkakrotnie, czyli kiedy posypały sie na mnie słowa niezadowolenia , zupełnie bezpodstawne, bo postawiłam człowieka na nogi, któremu dawano 3 tygodnie życia zapytałam czy ma mi coś jeszcze do zarzucenia. Żółć sie wylała jeszcze pełniej, na co ja sięgnęłam po telefon i zamówiłam busa do Polski. Mina żony pacjenta była bezcenna. Ostatnie dwa dni wykonywałam swoje prace wyłącznie przy pacjencie najlepiej jak potrafiłam. Dowiedziałam się co było potem i ile bylo nerwów i łez, ale to juz poza mną. Po dwóch tygodniach przychodzi wiadomość od ich córki, że bardzo dziękują mi za dobrze wykonaną pracę , która w tamtym czasie była nieoceniona bo tata żyje do dziś. Doceniłam siebie, bo zarzuty były bezpodstawne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na koniec człowiek przynajmniej ma tą satysfakcję, że docenią po czasie i obliżą się smakiem. Niby to małe pocieszenie, ale jednak. Oni muszą się jeszcze nauczyć szacunku do nas.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Szkoła w chmurze - czym jest i jakie są jej koszty?

Artykuł gościnny Poznaj nową epokę w edukacji, która transformuje sposób, w jaki uczymy się, zapewniając dostęp do wiedzy bez względu na bariery geograficzne. Szkoła w chmurze nie jest tylko wizją przyszłości edukacji, ale już stanowi jej aktualną rzeczywistość, oferując elastyczne metody nauki dostosowane do wymagań XXI wieku, dostępne dla każdego poszukującego. Szkoła w chmurze - przyszłość edukacji już teraz W erze cyfryzacji, edukacja ewoluuje dzięki technologii, wprowadzając pojęcie szkoły w chmurze, który zmienia tradycyjne podejście do nauki. Ten nowoczesny model edukacyjny umożliwia dostęp do zasobów i platform edukacyjnych online, oferując uczniom i nauczycielom nieograniczone możliwości uczenia się i nauczania z dowolnego miejsca i o każdej porze. Szkoła w chmurze eliminuje bariery geograficzne i czasowe, umożliwiając edukację dostosowaną do indywidualnych predyspozycji. Uczniowie mogą korzystać z lekcji online, cyfrowych bibliotek i interaktywnych platform, co sprawia, że

Bessa - co to? Definicja i analiza!

Artykuł gościnny Bessa odnosi się do fazy na rynku giełdowym, charakteryzującej się spadkiem cen akcji. Co dokładnie oznacza ten termin, jakie są jego implikacje i jak rozpoznać jego nadchodzenie? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule. Czym jest bessa? Definicja terminu Bessa znana również jako bear market , to okres, w którym ceny akcji na giełdzie spadają. Inwestorzy spodziewają się obniżek cen i wyprzedają swoje akcje, które mogą obniżyć swoją wartość. Zazwyczaj mówi się o bessie, gdy rynek spada o 20% lub więcej od ostatnich maksimów. Bessa stanowi naturalny element cyklu rynkowego. Każdy rynek akcji doświadcza wzlotów, zwanych hossą, oraz upadków, znanych jako bessa. Fazy hossy i bessy mogą się przeplatać, a długoterminowi inwestorzy często postrzegają bessę jako okazję do zakupu akcji, przewidując ich wzrost wartości po zakończeniu bessy. Bessa może być spowodowana różnymi czynnikami ekonomicznymi, takimi jak recesja, wzrost bezrobocia, spadki cen surowców, czy prob

Dlaczego warto korzystać z przepisów dietetycznych?

Artykuł gościnny Współczesny tryb życia skłania nas do większej troski o zdrowie i formę fizyczną, a dieta pełni kluczową rolę w tym procesie. Właściwie zbilansowane posiłki dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych, wspierając nasze samopoczucie i wygląd. Przestrzeganie przepisów dietetycznych ułatwia utrzymanie odpowiedniej równowagi żywieniowej, co jest kluczowe dla zdrowego funkcjonowania organizmu oraz osiągnięcia celów związanych z redukcją tkanki tłuszczowej. Dzięki nim możemy świadomie wybierać składniki, które dostarczą nam energii, poprawią metabolizm i wspomogą nasze wysiłki w dążeniu do lepszej kondycji fizycznej. Dieta to poprawa zdrowia i samopoczucia. Przepisy dietetyczne stanowią kluczowy element dbania o zdrowie poprzez zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe dieta dostarcza nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale również błonnika, który wspomaga pr

Bilard: przewodnik po zasadach i rodzajach gry

Artykuł gościnny Obecnie bilard cieszy się ogromną popularnością jako sport dostępny dla każdego, niezależnie od wieku czy płci. Można go uprawiać na wielu poziomach zaawansowania, począwszy od rekreacyjnego aż po profesjonalny. Bilard - czym jest ta gra? Bilard to dyscyplina sportowa, w której uczestniczą dwóch lub czterech graczy. Zadaniem graczy jest wbijanie kolorowych piłek do kieszeni na stole bilardowym. Można grać na różnego typu stołach, takich jak stoły bilardowe, snookerowe czy poolowe. W Polsce bilard zdobywa na popularności i jest coraz częściej wybierany jako forma aktywności rekreacyjnej. Zasady gry w bilarda - podstawy Oto podstawowe zasady gry w bilarda: Pozycja startowa: Gracz zaczyna przy stole bilardowym, ustawiając się w określonej pozycji startowej, która jest wymagana przed rozpoczęciem gry. Cel gry: Celem jest wbicie bil do dziury, znajdującej się na środku stołu bilardowego za pomocą kijka. Przebieg gry: Gra rozpoczyna się od uderzenia bili kijem. Je

Rodzina Monet – jaka jest fabuła bestsellera książkowego dla nastolatek?

Artykuł gościnny Cykl "Rodzina Monet" autorstwa Weroniki Anny Marczak to więcej niż zwykła historia o dojrzewaniu i relacjach rodzinnych. To również intensywne badanie uczuć i przeciwności, z jakimi przychodzi się mierzyć. W każdej części serii pojawiają się nowe wątki, razem składające się na intrygującą narrację o odkrywaniu własnej tożsamości, doświadczaniu miłości i budowaniu więzów rodzinnych. "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" - początek wciągającej opowieści "Rodzina Monet Tom 1: Skarb" z Wattpad zapoczątkowuje serię, która zdobyła uznanie młodych czytelników, prezentując świat pełen tajemnic i przygód. Weronika Anna Marczak z umiejętnością przedstawia życie rodziny Monet, tworząc postacie, z którymi młodzi ludzie mogą się utożsamiać. Książka eksploruje tematy takie jak poszukiwanie tożsamości, pierwsza miłość i przyjaźń, oferując bogatą fabułę i emocjonalne głębie. Marczak umiejętnie łączy przygodę z głębokim psychologicznym portretem bohaterów, oferu

Jak działa szambo ekologiczne? Poznaj wady i zalety

Artykuł gościnny Czy zastanawialiście się kiedyś, jak możliwe jest efektywne zarządzanie odpadami w miejscach pozbawionych kanalizacji miejskiej? Szambo ekologiczne to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata, gdzie dbałość o środowisko naturalne jest równie ważna, co komfort życia. Sprawdź jak działa szambo ekologiczne oraz poznaj jego wady i zalety. Budowa i działanie szamba ekologicznego Szambo ekologiczne, znane również jako przydomowa oczyszczalnia ścieków, to zaawansowany system zarządzania odpadami, który pozwala na efektywne oczyszczanie ścieków bez konieczności podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.  Jego głównym zadaniem jest redukcja zanieczyszczeń  organicznych, azotu i fosforu, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. W skład szamba ekologicznego wchodzą zazwyczaj trzy komory: osadnik gnilny, reaktor biologiczny oraz komora dojrzewania . W pierwszej z nich dochodzi do oddzielenia frakcji stałej od płynnej. Następnie, w reaktorze biologicznym, śc

Jak zapobiegać powstawaniu kwaśnych deszczy?

Artykuł gościnny Kwaśne deszcze stanowią jeden z największych problemów ekologicznych współczesnego świata. Ich negatywny wpływ na środowisko, życie ludzi i zwierząt jest ogromny. Powstają w wyniku emisji dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenków azotu (NOx), które następnie w atmosferze przekształcają się w kwas siarkowy (H2SO4) oraz kwas azotowy (HNO3). W efekcie, opady atmosferyczne stają się zakwaszone, co prowadzi do szeregu negatywnych konsekwencji. W niniejszym artykule przedstawię, jak można zapobiegać powstawaniu kwaśnych deszczy. Rozumienie przyczyn kwaśnych deszczy Aby skutecznie zapobiegać powstawaniu kwaśnych deszczy, należy zrozumieć ich przyczyny. Głównymi źródłami emisji dwutlenku siarki oraz tlenków azotu są przemysł, transport oraz spalanie węgla brunatnego i kamiennego . Również naturalne procesy, takie jak wybuchy wulkanów, mogą przyczynić się do zwiększenia ilości tych substancji w atmosferze. Żeby przeciwdziałać powstawaniu kwaśnych deszczy, konieczne jest ograniczen

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy? Na co zwrócić uwagę?

Artykuł gościnny Wyszukanie odpowiedniego kredytu lub pożyczki gotówkowej nie jest wcale taką prostą sprawą. Nie polega na szybkim przeglądzie banków, ale na dokładnej analizie parametrów poszczególnych propozycji. Jeżeli zależy Tobie na korzystniejszej ofercie, to należy się do wyboru banku odpowiednio przygotować. Nie chcesz się złapać w sidła nieracjonalnego wyboru, podszytego emocjami? Kieruj się zdrowym rozsądkiem i działaj rozważnie. Pamiętaj, że każdy bank i firma pożyczkowa chce zarobić, dlatego w różnorodny sposób będą Ciebie zachęcać do skorzystania z ich oferty. Podjąłeś jednak decyzję, że skontaktujesz się z instytucją finansową? Dobrze, ale przed tym porównaj dostępne propozycje kredytowe i pożyczkowe w bankach. Jeżeli decydującym czynnikiem jest cena, to zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Pamiętaj o tym, że pożyczasz cudze pieniądze, a oddajesz z własnych dochodów i to często znacznie więcej niż tylko pożyczony kapitał! Spłać wcześniej, a zwrócimy to

Księgowość samodzielna czy z firmą księgową

Artykuł gościnny Księgowość samodzielna czy współpraca z firmą księgową? Wybór odpowiedniego rozwiązania ma istotne znaczenie dla prowadzenia biznesu. Każda opcja ma swoje zalety i wady, które należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Poniżej przedstawiamy kluczowe wnioski dotyczące obu podejść. Wnioski Księgowość samodzielna daje pełną kontrolę nad finansami, ale wymaga dużych umiejętności i odpowiedzialności. Współpraca z firmą księgową zapewnia profesjonalne doradztwo, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami. Księgowość samodzielna pozwala na elastyczność w podejmowaniu decyzji, jednak brakuje wsparcia specjalistów. Współpraca z firmą księgową oszczędza czas, ale ogranicza kontrolę nad procesem księgowym. Księgowość samodzielna pozwala zaoszczędzić koszty, ale wymaga dużej wiedzy i umiejętności. Zalety księgowości samodzielnej Pełna kontrola nad finansami Księgowość samodzielna umożliwia pełną kontrolę nad finansami , co pozwala na szybkie reagowanie na zmiany i optymalne

Noce saunowe – sposób na relaks doskonały

Artykuł gościnny W dobie wszechobecnego pośpiechu i ciągłej gonitwy za sukcesem, znalezienie sposobu na relaks i odpoczynek staje się nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej. Wśród wielu metod na odprężenie, noce saunowe wyłaniają się jako jedna z najbardziej atrakcyjnych opcji, łącząc w sobie zarówno korzyści dla ciała, jak i dla ducha. Odprężenie ciała i umysłu Sauna jest miejscem, gdzie tempo życia zwalnia, a myśli stopniowo ustępują miejsca błogiemu relaksowi . Wysoka temperatura i charakterystyczna atmosfera sauny sprawiają, że mięśnie rozluźniają się, a napięcie z ciała ucieka z każdym wydychanym tchem. Regularne korzystanie z sauny przyczynia się do redukcji stresu i napięcia nerwowego, oferując jednocześnie chwilę ucieczki od codziennych obowiązków i problemów. Ponadto, sesje saunowe mogą być doskonałym sposobem na medytację i praktykę uważności, pomagając skupić się na teraźniejszości i własnych odczuciach. Korzyści zdrowot