Jakie są zalecane strategie, aby zachęcić seniorów do picia większej ilości wody

Jakie są alternatywne źródła nawodnienia dla seniorów, którzy niekoniecznie piją dużo wody

Osoby starsze bardzo często nie czują pragnienia i piją niechętnie. Zapotrzebowanie seniora na wodę jednak nie maleje. Nawodnienie seniora jest niezwykle ważne. Spożywanie odpowiedniej ilości napoi ma wpływ na pracę całego organizmu - również na pracę mózgu. Odwodniony senior może skarżyć się na zawroty głowy oraz ogólne osłabienie. Mogą być również widoczne zaburzenia pamięci oraz koncentracji, które nie zawsze są oznaką demencji.

Jakie są zalecane strategie, aby zachęcić seniorów do picia większej ilości wody

Jakie są alternatywne źródła nawodnienia dla seniorów, którzy niekoniecznie piją dużo wody

Jak namówić seniora do regularnego spożywania napoi? Czasami seniorzy niechętnie piją samą wodę. Warto więc zmieszać ją z odrobiną soku. W Niemczech bardzo popularna jest Apfelschorle. To woda gazowana zmieszana pół na pół ze sokiem jabłkowym. Jest ona niezwykle orzeźwiająca. Warto spróbować z tym napojem. 

Osoby starsze niechętnie sięgają po coś, czego nie znają. Jeśli Apfelschorle się nie sprawdzi, a podopieczni są otwarci na nowości, można spróbować do wody mineralnej wrzucić kilka gałązek świeżej mięty lub wcisnąć pół cytryny. Jeśli znamy podopiecznego i wiemy, że musi mieć słodki napój, możemy do wody dodać odrobinę miodu. Czasami wystarczą plasterki cytryny albo sama mięta. 

Napój lepiej podawać w mniejszych szklankach. Duża szklanka może zniechęcać seniora. Lepiej podać więc napój częściej i przypilnować, by podopieczny wypił, niż stawiać pół litrowy kubek z wodą, który będzie stał na stole do wieczora.

Jakie są alternatywne źródła nawodnienia dla seniorów, którzy niekoniecznie piją dużo wody

Alternatywne źródło nawodnienia seniora I - przygotowywanie potraw mlecznych

Jakie są alternatywne źródła nawodnienia dla seniorów, którzy niekoniecznie piją dużo wody

Nawodnienie seniora możemy wspomóc potrawami mlecznymi. Napoje mleczne tj.:
  • mleko;
  • kefir;
  • maślanka;
to doskonały sposób, by ugasić pragnienie. Do tego zawierają one białko, witaminy oraz niezbędne dla organizmu minerały. Polecam koktajle mleczno-owocowe (oczywiście tylko wtedy, jeśli wiemy, że osoba starsza dobrze je znosi). Kefir z odrobiną truskawek, bananem, jabłkiem to wspaniałe rozwiązanie na gorące dni. Po zmiksowaniu smakuje smacznie i przekonamy do niego nie jednego seniora. 

Alternatywne źródło nawodnienia seniora II - podawanie owoców oraz warzyw

Jakie są alternatywne źródła nawodnienia dla seniorów, którzy niekoniecznie piją dużo wody

Nawodnienie osób starszych może mieć również miejsce przy pomocy owoców oraz warzyw. Owoce i warzywa zawierają wodę niezbędną dla organizmu. Zwłaszcza w okresie letnim warto podawać do obiadu świeże warzywa tj. sałata, ogórek, czy pomidory. Na deser możemy podać arbuza, melona, lub jabłko. 

Jeszcze sprytniejsze może być ugotowanie na obiad zupy. Zupa? W taki gorący dzień?! Tak, zupa. Są świetne zupy na zimno – chłodnik z buraczków, zupa ogórkowa na zimno, zupa pomidorowa, zupy owocowe. To świetny sposób, by „oszukać” seniora dla jego dobra.

Alternatywne źródło nawodnienia seniora II - desery na bazie wody

Jakie są alternatywne źródła nawodnienia dla seniorów, którzy niekoniecznie piją dużo wody

Nawodnienie organizmu seniora możemy wspomóc przy pomocy deserów, których głównym składnikiem jest woda. Kisiel oraz galaretka to wyśmienity sposób na przemycenie wody. W Niemczech popularne są Wackelpudding lub Rote Grütze.
 
Co to jest Wackelpudding?
Waclekpudding przypomina nieco galaretkę. Wackelpudding można podawać z sosem waniliowym.

Co to jest Rote Grütze?
Rote Grütze to coś w rodzaju kisielu zrobionego ze świeżych owoców. Rote Grütze najczęściej służy do polewania budyniu lub serników. Można ją jeść również jako deser z dodatkiem sosu waniliowego.

Nawodnienie organizmu według Jerzego Zięby

Jerzy Zięba (autor Ukryte terapie) zaleca dodawanie szczypty soli do wody. Ma to pomóc w odpowiednim nawodnieniu organizmu. Woda nie jest wówczas natychmiast wydalana z organizmu, tylko w nim krąży, nawodniając wszystkie ważne organy.

Jak rozpoznać oznaki odwodnienia u osób starszych i jakie są skutki braku odpowiedniego nawodnienia

Skutki odwodnienia organizmu mogą być ogromne. Odwodnienie może mieć następstwa tj.:
  • ogólne osłabienie;
  • problemy z krążeniem;
  • utrata sił;
  • utrata przytomności;
  • ból głowy;
  • przyspieszone bicia serca;
  • zła praca nerek;
  • problemy z trawieniem;
  • trudności z poruszaniem;
  • zakwaszenie organów, które tracą swoją wydajność, w związku z czym może dojść nawet do śmierci.
Także dbajmy o odpowiednie nawodnienie seniorów. Z niektórymi trzeba postępować, jak z małymi dziećmi np. pić razem z nimi na zasadzie konkursu - kto pierwszy wypije szklankę wody. Napoje należy podawać seniorowi w sposób naturalny, a nie z presją, jakbyśmy wręczali mu właśnie lekarstwo. Warto chwilę porozmawiać z seniorem. Odwrócimy w ten sposób uwagę osoby starszej. Nie musi ona być świadoma, że przyszliśmy wyłącznie po to, aby wmusić w nią kolejna szklankę wody. W międzyczasie należy nakierować seniora do picia, sięgając samemu po szklankę wody.

Komentarze

  1. Mam to szczęście, że mój podopieczny pije wodę litrami, czasami soki a tonami je świeże owoce. Nauczyłam go tylko, ze nie należy owoców popijać wodą, bo dla niego nie miało to wcześniej znaczenia, tylko biedny i zawstydzony był potem w łazience zupełnie nie pojmując dlaczego ma rozwolnienie. Chyba jednak mam szczęście, że nie muszę zmuszać do picia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moi mało piją, alepowiedzmy w granicach. Na pierwszym zleceniu musiałam bardzo pilnować. Tutaj dziadek mało pije, ale babka na niego wrzeszczy, że ma pić, więc na szczęście z głowy. Wyjatkowo za nim nie przepadam i nie chciałoby mi się go namawiać do tego by pił. Nie miałabym serca i cieriwości. Bardzo mnje denerwuje swoją osobą.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska