Przejdź do głównej zawartości

Napij się ze mną kawy, a w zamian otrzymasz moją książkę!

Napij się ze mną kawy, a w zamian otrzymasz moją książkę!
Barbara Bereżańska

Tajemnica dobrej i zadowolonej opiekunki, czyli jak zmieścić się w czterdziestu godzinach pracy tygodniowo, nie licząc czasu z zegarkiem w dłoni

Jak wygląda dzień opiekunki

Czas pracy w opiece budzi wielkie emocje. Bardzo często w umowach opiekunów osób starszych widnieje liczba godzin pracy w tygodniu. Liczba ta najczęściej dyktowana jest niemieckim prawem pracy, a co za tym idzie, jest jak najbardziej wiążąca. Niestety czasami zarówno agencje pracy za granicą, jak i opiekunowie osób starszych zaprzeczają, że w pracy w opiece w Niemczech obowiązują niemieckie przepisy dotyczące czasu pracy.

Praca w opiece w Niemczech – ile wynosi czas pracy opiekunki

Według niemieckiego prawa pracy, czas pracy tygodniowo nie powinien przekraczać czterdziestu godzin tygodniowo. Dochodzi minimalna stawka godzinowa, jaka obowiązuje w branży opiekuńczej. W obecnej chwili wynosi ona około 10 euro. Agencje pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech muszą się stosować do prawa pracy, jakie obowiązuje na terenie kraju, do którego wysyłają pracowników. 

Zdarza się (niestety zazwyczaj w ciemno, przed podjęciem pracy), że opiekunki osób starszych w Niemczech podpisują grafik pracy z godzinami. Nie wiem, czy zauważyliście, ale najczęściej przez sobotę oraz niedzielę, ciągnie się długa czarna kreska oraz nie ma tam wpisanych godzin pracy. Dlaczego?

Praca w opiece w Niemczech – dzień wolny

Grafik opiekunki osób starszych wygląda tak, a nie inaczej, dlatego, że każdy pracownik ma prawo do odpoczynku. Nawet taka sobie opiekunka osób starszych w Niemczech, która wyjeżdża, by służyć pomocą starym, schorowanym Niemcom. To nie czasy drugiej wojny światowej. To żaden obóz pracy! Dlaczego więc sami, na własne życzenie, rezygnujemy z dnia wolnego, jaki przysługuje opiekunce osób starszych?

Praca w opiece w Niemczech – czas czuwania tzw. Arbeitsbereitschaft

Opiekunka osób starszych w Niemczech ma obowiązek niesienia pomocy w dzień i w nocy. Jest to czas czuwania, za który notabene nikt nam nie płaci. Zostawmy jednak fakt bezpłatnego czuwania. W końcu człowiek nie choruje i nie umiera codziennie, a czas tzw. czuwania właśnie takich zdarzeń się tyczy. Nikt nie oczekuje od nas (w normalnej sytuacji – pomijam tu patologię, z jaką można się spotkać w opiece w Niemczech), że będziemy czuwać w nocy czy czuwać po obiedzie, by podać osobie starszej szklankę wody, czy zmienić pampersa. 

Takie sytuacje są do przewidzenia i szklanka wody może znaleźć się na stoliku, zanim pójdziemy do siebie. Pampers z założenia również służy temu, by ktoś nie musiał lecieć tu i teraz, bo podopieczny musi kupkę. Jeśli jednak podopieczni są w takim stanie zdrowotnym, że bez naszej pomocy faktycznie ani rusz, to najwyraźniej nie nadają się do opieki domowej lub powinni mieć osobistą pielęgniarkę, a raczej trzy lub cztery, które przez cały tydzień na zmiany będą podawały podopiecznemu w dzień i w nocy przysłowiową szklankę wody.

Praca w opiece w Niemczech – zły stan zdrowia seniora

Większość seniorów, którymi opiekujemy się w ich domach, tak naprawdę nie nadaje się do opieki domowej. Agencje pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech, a raczej ich pracownicy, wmawiają opiekunkom, że nie ma innych ofert pracy oraz że tak wygląda praca w opiece w Niemczech. 

Z jednej strony im się nie dziwię. Jeśli osiemdziesiąt, być może dziewięćdziesiąt procent ofert pracy to właśnie takie przypadki, być może sami w to głęboko wierzą. Ponieważ to nie oni zajmują się seniorami, najczęściej nie wgłębiają się w temat. Trudno im zrozumieć, że ciężko chory senior nie może przebywać w domu pod opieką jednej opiekunki. Do tego opiekunki niemającej wykształcenia medycznego.

Czy można od „zesłanej na roboty" opiekunki osób starszych wymagać, by chodziła koło chorego, bądź umierającego już seniora w dzień i w nocy? Jest ogromna różnica między pracowaniem w dzień i w nocy, a niesieniem pomocy w nocy – w razie zagrożenia zdrowia lub życia.

Jeśli ktoś trafi w miejsce, gdzie chory nie kwalifikuje się do opieki domowej przez jedną opiekunkę, wymaga pomocy w dzień i w nocy w najprostszych czynnościach, należy domagać się pomocy.

Kto powinien pomóc opiekunce przy opiece nad seniorem w ciężkim stanie zdrowia

Jeśli opiekunka potrzebuje pomocy w opiece nad podopiecznym, pomocna może być:
  • rodzina seniora;
  • Pflegedienst;
  • inny personel, który zastąpi opiekunkę w ciągu dnia lub w nocy, aby mogła ona odpocząć. 
Jeśli rodzina seniora nie potrafi zaakceptować faktu, że do opieki nad seniorem potrzebne są więcej niż jedna osoba, a co gorsza jeśli agencja pracy nie wspiera opiekuna, należy niezwłocznie podziękować za współpracę – zarówno rodzinie seniora, jak i agencji. Tego kwiatu jest pół światu. Pracuje się tam, gdzie praca jest na ludzkie siły.

Praca w opiece w Niemczech – ustawianie szteli

Teraz przejdźmy do milszego tematu. Do pracy w miejscach, w których:
  • spotykamy się ze zrozumieniem ze strony rodziny;
  • możemy liczyć na wsparcie agencji pracy;
  • podopieczni nie stanowią zagrożenia dla siebie oraz dla nas;
  • nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne nie cierpi z powodu nadmiaru pracy lub stresu;
  • towarzyszą nam pozytywne emocje w związku tym, że nie czujemy się wykorzystywani.
Raj na ziemi? Niezupełnie. Raczej normalne miejsce pracy, o które niestety trzeba walczyć. Rzadko dobra sztela zostanie nam podana na złotej tacy. To my musimy sztelę, które ma potencjał, przekształcić w taką, gdzie chętnie pracujemy oraz gdzie chętnie wracamy. Istotą owego przekształcania jest zapewnienie opiekunce podstawowych potrzeb człowieka, czyli:
  • wyżywienia;
  • czasu na sen;
  • czasu na odpoczynek.
Jest to często ciężka praca. Podopieczni oraz niemieckie rodziny, które nie przywykły do tego, że opiekunka osób starszych ma pewne oczekiwania, są zaskoczone stawianymi wymaganiami i często potrzeba nieco czasu, aby zaakceptowali fakt, że opiekunka nie zadowoli się samą pensją. 

Praca w opiece w Niemczech z pełnym wyżywieniem 

Praca w opiece w Niemczech – wstawanie w nocy

W nocy opiekunka osób starszych ma obowiązek niesienia pomocy w momencie zagrożenia zdrowia lub życia. Nikt nie ma prawa wymagać od opiekunki regularnej pracy w nocy. Chyba, że pracuje ona na zmiany. Jeśli zachodzi potrzeba wstawania do seniora w nocy, to jego rodzina musi sobie poradzić z tym problemem – NIE opiekunka osób starszych!!! 

Pensja, którą Niemcy płacą opiekunce co miesiąc, nie zwalnia ich z obowiązku, jaki ciąży na nich w stosunku do ich własnych rodziców. Opiekunowie osób starszych to zwykli pracownicy, którzy wykonują swoją pracę. Mają oni swoje obowiązki oraz określony czas pracy. Jeśli senior wymaga znacznie więcej pomocy, Niemcy muszą znaleźć rozwiązanie tego problemu. Nie mogą oni natomiast zrzucać całego ciężaru opieki na barki jednego opiekuna.
 

Praca w opiece w Niemczech – czas wolny

Trzecia podstawowa potrzeba każdego pracownika to czas wolny. Luksus? A właśnie, że nie! To powinien być standard. Praca z seniorami oraz z chorymi wykańcza fizycznie, ale przede wszystkich psychicznie. Nawet ze zdrowym człowiekiem nikt nie jest w stanie żyć dwadzieścia cztery godziny na dobę. Prędzej, czy później przychodzi taki moment, że ma się siebie nawzajem dość. A co dopiero, gdy jest się skazanym na towarzystwo osoby chorej, marudnej, niewdzięcznej i uciążliwej. 

Opiekunka osób starszych musi mieć czas, kiedy to może zresetować umysł. Bez tego ani rusz. Dlatego warto walczyć o dzień wolny. Należy również zadbać o to, by każdego dnia mieć czas dla siebie. Czas, do którego każdy opiekun ma prawo. Nie mam na myśli dwóch godzin wolnych po obiedzie, kiedy to opiekunka osób starszych może wyjść w domu. Opiekunka ma prawo do wolnego w ciągu dnia, kiedy to najspokojniej w świecie może wycofać się do swojego pokoju i zająć się sobą.
 

Praca w opiece w Niemczech  jak zorganizować sobie dodatkowy czas wolny

Opiekunka osób starszych w Niemczech najczęściej może sobie pozwolić na dodatkowy czas wolny:
  • przed południem – pomiędzy śniadaniem, a przygotowywaniem obiadu;
  • po popołudniu – pomiędzy kawą i kolacją;
  • po kolacji.

Praca w opiece w Niemczech – jak zorganizować sobie pracę

Niżej podany plan dnia może stosować każda opiekunka osób starszych (po lekkich modyfikacjach – w zależności od stanu zdrowia seniora oraz jego potrzeb). Dostosowując plan dnia do własnych potrzeb, możemy być spokojni, że wywiązujemy się z naszych obowiązków. Jednocześnie mamy czas wolny również dla siebie.

Plan dnia w opiece nad osobami starszymi

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda dzień opiekunki w Niemczech, oto wzorcowy plan dnia:
  • pobudka, pomoc w higienie i ubieraniu;
  • śniadanie;
  • praca (w zależności od potrzeb: sprzątanie, pranie, prasowanie, zakupy, gotowanie, pieczenie, podlewanie kwiatków) – średnio dwie godziny dziennie!;
  • czas wolny dla opiekunki (ja często zaraz po śniadaniu, zanim zacznę cokolwiek robić najpierw wykorzystuję godzinkę dla siebie, a dopiero potem biorę się do pracy);
  • obiad;
  • przerwa (2-3 godziny, kiedy to opiekunka osób starszych może wyjść z domu). To, z kim zostanie podopieczna, jest problemem rodziny seniorki lub jej opiekuna prawnego!;
  • kawa i ciasto;
  • spacer/ aktywizacja;
  • czas wolny;
  • kolacja;
  • czas wolny;
  • pomoc w higienie i ubraniu piżamy;
  • noc przeznaczona do spania.
Jeśli ktoś chce, może sobie policzyć godziny w przybliżeniu i sprawdzić, czy czas pracy się zgadza. Potrzebny zegarek w dłoni? Niekoniecznie.
Zapraszam do artykułu: Praca opiekunki – kilka zawodów w jednym.  
Opiekunka osób starszych nie musi być perfekcyjną panią domu. Praca w opiece w Niemczech polega na tym, aby seniorzy mieli pomoc oraz by mogli mieszkać we własnym domu. Osobiście mam wrażenie, że podopieczni są zadowoleni, gdy opiekunka jest zadowolona. Myślę, że mało jest takich ludzi, których naprawdę cieszy cierpienie opiekunów.

Pamiętajmy, że seniorzy bardzo często „odbijają” nasze emocje. Jeśli my jesteśmy niezadowoleni, pomimo naszego uśmiechu na twarzy, oni to czują i są niespokojni. Wtedy faktycznie mogą stać się bardzo uciążliwi. Nasze zmęczenie oraz niezadowolenie są coraz większe. Oni są jeszcze bardziej niespokojni… Do czego to prowadzi? Do niczego dobrego.
Także zadbajcie o sobie, by móc zadbać o podopiecznych.

Komentarze

  1. Na pewno bardzo ciekawy to jest wątek.Na dodatek od dzisiaj częściej będę zaglądał na ten blog.

    OdpowiedzUsuń
  2. Asie, jesteś pewien, że cię to interesuje? Zaglądnęłam na Twój profil. Ale obawiam się, że prócz mnie nimt tego nie zrobi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Cholera jasna ! Pierwszy raz pracuje jako opiekunka 24h.I do tego prywatnie zatrudniona przez rodzine.Mam ,poza Alzheimerka ,w pakiecie jej meza 94 l ,zupelnie fit,ktory pomaga mi bardzo.Ale nie mam opcji by w ciagu dnia miec czas dla siebie (poza przerwa kiedy spie bo wstaje do niej w nocy ).Moja podopieczna niczym sie nie interesuje i jest ruchliwa .Nie mozna zostawic jej samej na 5 min bo zaraz cos zmajstruje.
    Rece juz mi opadaja .Doswiadczenie mam ogromne z takimi ludzmi.A tu dooopa!!! Pojecia nie mam co mam robic .Senior tez zmeczony nie daje rady .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rodzina ppwinna babce załatwić tagespflege. Nawet 5 dni w tygodniu jeśli wstaje w nocy. Pogadaj z nimi o tym. Albo na weekend niech oni się nią zajmują. Gdzieś ją zabierają, a ty masz calkowicie wolne. Czytałaś info w poście ważne informacje? Tam jest link z caritasu, a w nim, że się wolne w tygodniu i w nocy należy.

      Usuń
  4. Seniorka ma Tagespflege raz w tygodniu ,a raczej miala bo teraz caly lipiec i sierpien maja wolne.W soboty zajmuja nia sie corki.Ale wtedy wyglada to ciutke inaczej.Zjezdzaja,jedna z dziecmi nastolatkami ,druga ze swoim facetem.Dom tetni zyciem.Ma kto Seniorke pilnowac.Poza tym ona niechetnie gdzies wyjezdza.Tylko max godzinka spaceru przed poludniem i ewentualnie po poludniu.Pod warunkiem ladnej pogody.Ma duzy dom i tu sie kreci w te i nazad .A tu schodow od pyty i strach ,ze gdzies sie zwali bo ona do tego wszystkiego z laska chodzi.
    Od poltora miesiaca tlumacze rodzinie ,ze wizyta u neurologa potrzebna.Jak grochem o sciane.Rodzina przesympatyczna.Matka ma rozrusznik serca.Klade im do glowy ,ze jej organizm nie wytrzyma.I zaczynam podejrzewac ,ze wiesz co 😣

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, moi piją wieczorem piwo, wino, chodzą po schodach w tą i spowrotem. Do tego dziadek nosi po wąskivh schodach przedmioty typu krzesło. Też się denerwowałam, że dzieci nie reagują na moje uwagi. Ale wiesz, co w końcu pomyślałam? Że mają rację. Przecież ci ludzie nie mogą siedzieć i czekać na śmierć. Usmiercać się zza życia. Żyją normalnym życiem. I tak jest dobrze. A ty pamietaj, że nie jesteś tam, by nic się nie wydarzyło, tylko by w razie wypadku wezwać pomoc. Pamiętaj o tym i nie daj się zwariować. Nie bierz na siebie odpowiedzialnosci, która właściwie na tobie nie ciąży. Wiem, że może to brzmi brutalnie. Ale pomyśl; jak ty byś była stara, chciałabyś, by ktoś pilnował cię na każdym kroku i wszystkiego zabraniał? To ich wybór - normalne życie kontra wegetacja. Także pozostaje ci dać im swobode i ufać, że mimo wszystko uważają, co robią. Do tego pamiętaj - podopieczni odbijają uczucia osób z otoczenia. Może to jest już bardzo naciagane, ale ty jesteś niespokojna w trosce o nich i im się to udziela i dlatego tak chodzą. U mnie tak było. Im bardziej ja się wkurzałam, tym bardziej babka dawała czadu. Aż się wkurzyłam na rodzinę i powiedziałam: "pieprzyć to". I wiesz co? Od tego czasu, od jakiś czterech tygodni, może trzech, babka przestała się kręcić i dyrygować meżem, by przenosił iroznosił rzeczy po wszystkich piętrach. U mnie to był przypadek. Poprostu się poddałam. Ale myślę, że obserwacja jednak cenna.

      Usuń
    2. A z tagespflege jestemzdziwiona, że na wakacje zamknięta. U mojej ostatniej podopiecznej była czynna na wakacje. W jakieś święto raz nie było zajeć, a byłam tam przez cały rok. Ponad rok.

      Usuń
  5. Masz racje Basiu 😊Ja to sie chyba bardziej boje stracic prace niz ...Prywatnie ,z pelna rejestracja ,nie jest latwo prace znalezc.Wbrew tym wszystkim ,ktore krzycza ,ze robota lezy i czeka.Ja kosztuje ich duuuzo wiecej niz firma.Tylko maja pewnosc ,ze co 6 tyg nie beda miec innej baby w donu i nie ponosza kosztow dojazdow.A poza tym maja moje kwalifikacje i zasw.o niekaralnosci.To dla Niemcow wpuszczajacych obca osobe do domu sporo znaczy.
    Ale skorzystam z Twoich podpowiedzi bo jestes bardzo doswiadczona i rozsadna opiekunka.Raz w zyciu zdam sie na kogos obiektywnego i znajacego dobrze temat 😊Dzieki serdeczne😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co wiem Caritas pośredniczy w bezposrednim zadrudnieniu u Niemców, jeśli na tym ci zależy. Więc na Twoim miejscu bym się nie przejmowała, że stracisz pracę. Taki długotrwały stres może zniszczyć twoje zdrowie.

      Usuń
    2. Caritas placi marnie jak na moje potrzeby.Ja mam tutaj mieszkanie ,samochod i musze to utrzymac.Za tyle co placi Caritas to ja pracowalam w Osrodku dla Psychicznie Chorych.Pracujac za posrednictwem Caritasu mozna tylko zaoszczedzic na jedzeniu i kosztach dojazdow do pracy.Stwierdzilam ,ze skoro juz musze zrezygnowac ze swobody to przynajmniej za konkretna kase.
      Ale jak napisalas w ktoryms felietonie ,prace trzeba sobie ulozyc.Sprawy jedzenia ulozylam juz fajnie (Seniorzy wiecej rzeczy nie jadaja niz jadaja ,a ja odwrotnie 🤣) to i pomalu ogarne reszte.Dobrze ,ze dajesz rady z zycia bo latwiej mi sie ogarnac w tym wszystkim.Jak sie okazuje doswiadczenie w opiece na godziny ,w pracy z roznymi schorzeniami ,ma sie kompletnie nijak do pracy z kims przez cala dobe.

      Usuń
    3. Wyobrażam sobie. W opiece domowej żyje się w tym gównie całą dobę. W pracy na godziny, wychodzisz z niej. Nie musisz się zastanawiać kiedy, jak, co zjeść i jak to kupić, kiedy się położyć i czy zdąrzysz obrócić do kibelka, by podopieczny nic nie zmajstrował lub tak, jak ty się obawiasz - by mu się nic nie stało. I to wszystko trzeba jeszcze robić tak, by w tej atmosferze dało się żyć. Myślałam, że Caritas jedynie pośredniczy, a pensję ustala się z rodziną.

      Usuń
    4. Niestety nie.Zatrudnienie jest w Caritas.Daja dobre niemieckie warunki jesli chodzi o wolne przerywy ,urlop.Ale kasa mizerna bo tylko 8,84 e na h przy max 240 godz mies.I odliczaja od tego jedzenie i mieszkanie.Niektore rodziny to rekompensuja pod stolem.Ale to jest nieformalne.I trzeba miec szczescie by na taka rodzine trafic.Mozna postraszyc rodzine ,ze np w nocy zeby nie wiem co nie zajrzysz do podopiecznego ,ale nie lubie w takiej atmosferze pracowac.Poza tym 1100-1200€ za miesiac (nawet z tymi regularnymi pauzami ) mnie nie interesuje.

      Usuń
    5. ach, to tylko ja taka idealistka, że uważam, że praca za 1200 jest ok :-))))

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz. Cieszę się, że zainteresował Cię mój artykuł. Pozdrawiam. Barbara Bereżańska

Najpopularniejsze artykuły w ostatnim tygodniu

Noce saunowe – sposób na relaks doskonały

Artykuł gościnny W dobie wszechobecnego pośpiechu i ciągłej gonitwy za sukcesem, znalezienie sposobu na relaks i odpoczynek staje się nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne dla zachowania równowagi psychicznej i fizycznej. Wśród wielu metod na odprężenie, noce saunowe wyłaniają się jako jedna z najbardziej atrakcyjnych opcji, łącząc w sobie zarówno korzyści dla ciała, jak i dla ducha. Odprężenie ciała i umysłu Sauna jest miejscem, gdzie tempo życia zwalnia, a myśli stopniowo ustępują miejsca błogiemu relaksowi . Wysoka temperatura i charakterystyczna atmosfera sauny sprawiają, że mięśnie rozluźniają się, a napięcie z ciała ucieka z każdym wydychanym tchem. Regularne korzystanie z sauny przyczynia się do redukcji stresu i napięcia nerwowego, oferując jednocześnie chwilę ucieczki od codziennych obowiązków i problemów. Ponadto, sesje saunowe mogą być doskonałym sposobem na medytację i praktykę uważności, pomagając skupić się na teraźniejszości i własnych odczuciach. Korzyści zdrowot

Andrzejki w SPA - jak zrelaksować się i wróżyć z wosku

Artykuł gościnny Andrzejki to tradycyjna polska zabawa, która odbywa się w noc z 29 na 30 listopada. W tym dniu ludzie wróżą sobie z wosku, który rozpuszczają w łyżce nad świecą i wylewają do zimnej wody. Zastygły wosk tworzy różne kształty, które mają symbolizować przyszłość. Andrzejki to także okazja do zabawy i integracji z przyjaciółmi. Jednym ze sposobów na spędzenie tej nocy jest wyjazd do SPA, gdzie można połączyć relaks z wróżbami. Oto kilka propozycji, jak zorganizować taką imprezę. Wybierz odpowiednie miejsce Jeśli chcesz zorganizować Andrzejki w SPA, musisz znaleźć odpowiednie miejsce, które oferuje nie tylko zabiegi i basen, ale także salę, w której można urządzić zabawę. Możesz wybrać hotel, pensjonat lub ośrodek wypoczynkowy, który ma własne SPA lub współpracuje z pobliskim. Ważne jest, aby zarezerwować nocleg i salę z wyprzedzeniem, ponieważ Andrzejki to popularny termin . Możesz też skorzystać z gotowych ofert, które niektóre obiekty przygotowują specjalnie na tę okazj

Czysta energia – jak ją pozyskiwać?

Artykuł gościnny Zapotrzebowanie energetyczne każdego domu jest duże – w większości przypadków energia wykorzystywana jest nie tylko do prawidłowego działania sprzętów elektronicznych, ale też do ogrzania pomieszczeń czy wody użytkowej. Rosnące ceny energii sprawiają, że Polacy coraz częściej poszukują alternatywnych źródeł jej pozyskiwania. Alternatywą dla tradycyjnych dostawców i źródeł może być energia odnawialna. Czym jest i jak ją pozyskiwać? Czym jest czysta energia? Termin „czysta energia” odnosi się do odnawialnych źródeł energii, takich jak woda, wiatr, promienie słoneczne, ale też energii pochodzącej np. z geotermiki. Odnawialne źródła energii to doskonała alternatywa dla klasycznych surowców kopalnych (węgiel, ropa), których złoża maleją, a ich cena może być uzależniona od sytuacji geopolitycznej.  W przypadku czystej energii początkowo wykorzystywana była ona przede wszystkim przez duże firmy. Na terenie Polski przez ostatnie dekady powstawały zarówno farmy fotowoltaiczne

Wielkanoc w Niemczech – niemieckie słownictwo oraz zwyczaje

Wielkanoc w Niemczech daje pretekst, by ozdobić nie tylko mieszkanie, ale również ogród, który budzi się do życia. Na drzewkach forsycji pojawiają się kolorowe jajeczka. Podobnie, jak w Polsce, typowe dla tego okresu kwiaty to żonkile. Nie spotkałam się w Niemczech z barankiem wielkanocnym. Natomiast króliczek wielkanocny gości w każdym domu. W sklepach półki uginają się od kolorowych pisanek, które można kupić jeszcze długo po świętach. Jeśli chodzi o obrządki kościelne, to nie różnią się one aż tak bardzo od naszych. Jak wygląda Wielki Tydzień w Niemczech Wielki Tydzień, to tydzień przed Wielkanocą. Zaczyna się on Niedzielą Palmową. Niedziela Palmowa to ostatnia niedziela postu. Tydzień wcześniej w kościołach zasłaniane są wszystkie krzyże oraz ołtarze. W Niedziele Palmową święcone są palmy , które kolejnego roku w Środę Popielcową są palone. Wierni naznaczają sobie znak krzyża na czole popiołem uzyskanym ze spalonych palm. Wielki Czwartek – Ostatnia Wieczerza W Wielki Czwartek m

Garnitur trzyczęściowy to klasyczna elegancja na ślubie

Artykuł gościnny Trzyczęściowy garnitur ślubny to wybór dla tych panów, którzy cenią sobie tradycję i elegancję. Składający się z marynarki, kamizelki i spodni zestaw jest symbolem formalności i dobrego smaku. Szycie na miarę pozwala na dostosowanie każdego elementu do indywidualnych preferencji Pana Młodego - od długości rękawów po rodzaj użytego materiału. Dzięki temu każdy mężczyzna może poczuć się wyjątkowo w tym ważnym dniu. Garnitur składający się z marynarki, spodni i kamizelki, to wybór dla tych, którzy cenią sobie klasyczną elegancję i formalny styl. Jest to strój, który nigdy nie wychodzi z mody i zawsze prezentuje się doskonale na każdym typie uroczystości. Wybierając garnitur trzyczęściowy na ślub, możemy być pewni, że nasz strój będzie odpowiedni do rangi tego wyjątkowego dnia. Wybór garnituru trzyczęściowego jest również praktycznym rozwiązaniem. Kamizelka podkreśla formalny charakter stroju, ale jednocześnie pełni funkcję dodatkowej warstwy izolującej od chłodu. To sz

Jak zabezpieczyć pergolę tarasową zimą? Podpowiadamy!

Artykuł gościnny Posiadanie pergoli tarasowej niesie ze sobą szereg zalet, ale również obowiązków. Aby utrzymać ją w dobrej formie i latem cieszyć się spokojnym wypoczynkiem, niezbędne jest właściwe zabezpieczenie pergoli na sezon zimowy. Okres ten jest szczególnie trudny dla konstrukcji zewnętrznych ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, które - jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań ochronnych - mogą negatywnie wpłynąć ich kondycję i skrócić żywotność, albo nawet trwale uszkodzić. Dziś podpowiadamy, jak zabezpieczyć pergolę tarasową zimą. Dlaczego zabezpieczenie pergoli na zimę jest tak ważne? Pergole tarasowe stanowią element tak zwanej małej architektury i są niejako przedłużeniem domu. Najczęściej korzystamy z nich od późnej wiosny, przez cały sezon letni, aż do początku jesieni, kiedy pogoda i temperatura sprzyjają posiadówkom czy pracy na świeżym powietrzu. Jednak pergole, jako konstrukcje zewnętrzne, są narażone na działanie czynników atmosferycznych przez cały

Zapomnij o żółtych plamach na pościeli. Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Artykuł gościnny  Zainspirowany zdjęciami z Instagrama kupiłeś jasną pościel, aby rozjaśnić nieco wnętrze sypialni lub nadać mu skandynawski charakter. Być może już kilka dni po zakupie zdałeś sobie sprawę, że jasna bielizna pościelowa wyjątkowo szybko się brudzi, a wiele plam jest trudnych do usunięcia. Dodatkowo z biegiem czasu jasne poszewki na poduszki i kołdrę tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetycznie wyglądające żółte plamy. Problem ten dotyczy nawet osób, które niezwykłą wagę przykładają do regularnych zmian i prania pościeli. Warto wiedzieć, że zabrudzenia te nie powodują konieczności wyrzucenia poszewek. Istnieje kilka naturalnych metod czyszczenia, które mogą pomóc usunąć te plamy i sprawić, że materiał będzie znów biały i czysty. W końcu nie ma nic lepszego niż zasypianie w świeżej i ładnie wyglądającej pościeli. Skąd biorą się żółte plamy na pościeli? Nieestetycznie wyglądające żółte plamy na pościeli mogą mieć kilka źródeł. Jednak najczęściej spo

Jak stosować naturalne nawozy granulowane

Artykuł gościnny Uprawa roślin wymaga odpowiednio przygotowanej gleby, która musi być regularnie nawożona, by dostarczyć niezbędnych do prawidłowego wzrostu witamin i minerałów. Świeży obornik nie zawsze można kupić, a zapach jego niestety nie należy do najprzyjemniejszych. Alternatywą jest naturalny nawóz granulowany, który ma różne zastosowanie ze względu na źródło jego pochodzenia. Jak stosować taki obornik i jakie rodzaje są do wyboru? Jakie związki zawarte są w naturalnym nawozie granulowanym? Obornik granulowany przypomina wyglądem pellet i jest wytwarzany ze świeżego obornika , który wcześniej jest kompostowany, fermentowany, suszony i podlega granulacji. Dzięki takiemu procesowi nie traci on swoich właściwości, jest w naturalny i łatwy do użycia. W takim nawozie znajdują się cenne składniki mineralne w postaci azotu, fosforu, potasu, siarki czy magnezu. Oczywiście zawierają one również inne mikroelementy w zależności od tego, od których zwierząt pochodzą.  Dlaczego warto sto

Minimalizm w dekoracjach ścian - prostota, elegancja i harmonia przestrzeni

Artykuł gościnny W dzisiejszym zabieganym świecie, coraz więcej osób szuka sposobów na uproszczenie swojego życia i otoczenia. Jedną z popularnych trendów w dekorowaniu wnętrz jest minimalizm, który skupia się na prostocie, czystości i harmonii przestrzeni. W tym artykule zatytułowanym "Minimalizm w dekoracjach ścian - prostota, elegancja i harmonia przestrzeni", chcemy zapoznać Cię z ideą minimalizmu w kontekście dekoracji ścian. Omówimy zalety minimalistycznych dekoracji, sztukę wykorzystania pustej przestrzeni oraz wpływ koloru i tekstury na minimalistyczne aranżacje. Podpowiemy także jak wybrać odpowiednie elementy dekoracyjne oraz przedstawimy trendy i inspiracje zminimalizowanymi wnętrzami z miasta Poznań. Krok po kroku opiszemy jak stworzyć własną minimalistyczną aranżację ścian oraz udzielimy praktycznych rad dla początkujących w stylowym minimalizmie. Zapraszamy do odkrycia harmonii i elegancji w prostych dekoracjach ścian! Wprowadzenie do minimalizmu w dekoracjach

Pizza z owadami? 13 najdziwniejszych smaków pizzy

Artykuł gościnny Dla przeciętnego Polaka pizza to okrągły placek z sosem pomidorowym i szeregiem dodatków. Najpopularniejsze z nich to na przykład pieczarki, cebula, papryka, szynka czy kurczak. Czasem, decydując się na szczyptę szaleństwa, wybieramy nieco niekonwencjonalne składniki, jak owoce morza, szpinak czy ostre papryczki. Istnieją jednak miejsca, gdzie można spotkać naprawdę wyjątkowe dodatki do tej potrawy, jak mięso z krokodyla lub owady. Jakie są najdziwniejsze smaki pizzy? Oto kilka z nich. Tradycyjna pizza Za kolebkę pizzy uważa się Włochy. I chociaż faktycznie pierwsze pizze pojawiły się w okolicach dzisiejszego Neapolu, to duży udział w ich powstawaniu mieli Grecy, którzy zamieszkiwali tamtejsze rejony. Współcześnie jednak to mieszkańcy Italii nazywają się mistrzami pizzy i to tam najczęściej można zjeść najlepsze wersje tej słynnej potrawy. Tradycyjna włoska pizza to klasyka sama w sobie: ciasto, ser i przyprawy z ziołami, głównie oregano i bazylią, polane najlepszej j