Polecany post

Kalendarz adwentowy (Adventskalender) - nagrody za komentarze

Chyba nie muszę nikomu wyjaśniać, co to jest kalendarz adwentowy. Ma on umilić i skrócić czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Sam pomysł po...

Jak zrozumieć demencję?

Wczoraj oglądałam super film na Youtube. Wrzucam tutaj. Polecam. Pod filmem krótkie streszczenie. Przerażona stwierdzam, że moja podopieczna jest między rubinem, a perłą. Co dziwne wszystko pamięta. Tak poza tym ma wszystkie objawy – wędruje, przekłada, często się krztusi, ma problemy z chodzeniem, często skarży się, że ma problemy z dłońmi, są przykurczone (ledwo trzyma filiżankę, sama niewiele może zrobić) i jeśli nie wędruje to przykurczona, obolała leży na łóżku. 

A Wy kogo macie? Rubinka, szmaragda? Podoba Wam się taki model? Mi Bardzo. To sztuka o demencji mówić tak pięknie. 

Teepa Snow
Model Gems
https://binged.it/2xQEHuW, model Gems
Kamienie szlachetne
Szafir bez demencji
Wraz ze starzeniem zmienia się jedynie prędkość przetwarzania i informacji. 
Diament – chory podobnie, jak diament przybiera różne kolory, w zależności od tego z kim przebywa i w jakiej sytuacji się znajduje. Widać pewne zmiany, ale próbujemy sobie je jeszcze w racjonalny sposób wytłumaczyć. 
Szmaragd – zaczyna wędrować, iść do „domu”. Zdecydowanie widać, że coś jest nie tak. 
Bursztyn – pomarańczowe światło „UWAGA!!!”. Brak świadomości, czy coś jest bezpieczne, czy nie. Liczy się tylko tu i teraz. Chory zachowuje się, jak małe, źle wychowane dziecko – wędrujące ręce.
Rubin – czerwone światło „STOP”.
Brak sprawności manualnej i motorycznej.
Brak balansu w stopach.
Zmienia się wzrok.
Problemy z organizowaniem jedzenia w jamie ustnej i z przełykaniem.
Podopieczny rusza i nie może się zatrzymać lub stoi i nie może ruszyć.
Perła – zamknięta w muszli ostrygi. W środku znajduję się kamień, który tworzy się warstwa po warstwie. Muszla czasami na krótką chwilkę się otwiera i ukazuje się nam prawdziwy człowiek. W tym stadium wymagana już jest pielęgnacja. Chory ma przykurcz ciała. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz