Przejdź do głównej zawartości

Jak zrozumieć demencję?

Wczoraj oglądałam super film na Youtube. Wrzucam tutaj. Polecam. Pod filmem krótkie streszczenie. Przerażona stwierdzam, że moja podopieczna jest między rubinem, a perłą. Co dziwne wszystko pamięta. Tak poza tym ma wszystkie objawy – wędruje, przekłada, często się krztusi, ma problemy z chodzeniem, często skarży się, że ma problemy z dłońmi, są przykurczone (ledwo trzyma filiżankę, sama niewiele może zrobić) i jeśli nie wędruje to przykurczona, obolała leży na łóżku. A Wy kogo macie? Rubinka, szmaragda? Podoba Wam się taki model? Mi Bardzo. To sztuka o demencji mówić tak pięknie. 
Teepa Snow
Model Gems
https://binged.it/2xQEHuW, model Gems
Kamienie szlachetne
Szafir bez demencji
Wraz ze starzeniem zmienia się jedynie prędkość przetwarzania i informacji. 
Diament – chory podobnie, jak diament przybiera różne kolory, w zależności od tego z kim przebywa i w jakiej sytuacji się znajduje. Widać pewne zmiany, ale próbujemy sobie je jeszcze w racjonalny sposób wytłumaczyć. 
Szmaragd – zaczyna wędrować, iść do „domu”. Zdecydowanie widać, że coś jest nie tak. 
Bursztyn – pomarańczowe światło „UWAGA!!!”. Brak świadomości, czy coś jest bezpieczne, czy nie. Liczy się tylko tu i teraz. Chory zachowuje się, jak małe, źle wychowane dziecko – wędrujące ręce.
Rubin – czerwone światło „STOP”.
Brak sprawności manualnej i motorycznej.
Brak balansu w stopach.
Zmienia się wzrok.
Problemy z organizowaniem jedzenia w jamie ustnej i z przełykaniem.
Podopieczny rusza i nie może się zatrzymać lub stoi i nie może ruszyć.
Perła – zamknięta w muszli ostrygi. W środku znajduję się kamień, który tworzy się warstwa po warstwie. Muszla czasami na krótką chwilkę się otwiera i ukazuje się nam prawdziwy człowiek. W tym stadium wymagana już jest pielęgnacja. Chory ma przykurcz ciała. Popularne posty

Roszczeniowa opiekunka

Tajemnica dobrej i zadowolonej opiekunki, czyli jak zmieścić się w czterdziestu godzinach pracy tygodniowo, nie licząc czasu z zegarkiem w dłoni.

Książka Perły rzucone przed damy

Skandale w branży (opieka nad osobami starszymi) z ostatnich kilku miesięcy

Kogo atakuje osoba chora na demencję

Obowiązki opiekunki

Lekcja29, numer alarmowy 112