Obowiązki opiekunki


Często widzę na różnych grupach, że dla wielu osób zakres obowiązków opiekunki/ pomocy domowej nie do końca jest jasny. Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że dumnie używany przez nas zwrot „opiekunka” jest zwrotem, który przyjął się w mowie potocznej. W języku niemieckim jest ogromna różnica miedzy słowem Betreuung ,a Pflegerin. Tymczasem często te zwroty, nawet przez Niemców, używane są zamiennie.

My jesteśmy praktycznie pomocami domowymi/ opiekunkami (Haushaltshilfe/ Betreuung). Od pewnego czasu możemy również przejmować niektóre obowiązki, które wcześniej należały do Pflegerin. Tłumaczenie opiekun/ opiekunka jest bardzo mylące. Pflegerin, według słowniczka, faktycznie znaczy opiekunka. Nie tak, jak nam się to wydaje! Pflegerin to opiekunka w znaczeniu bardziej zbliżonym do pielęgniarki. W Niemczech nie można wykonywać tego zawodu bez odpowiedniego wykształcenia. Nawet, jeśli ktoś ma wyksztalcenie medyczne, pielęgniarskie w Polsce lub ukończył kursy w tym kierunku, które są uznawane w Polsce, a nie posiada uznanych w Niemczech dokumentów, nie ma prawa wykonywać żadnych czynności medycznych!!!

Od pewnego czasu możemy wykonywać czynności pielęgnacyjne, czyli pomoc przy myciu, ubieraniu, rozbieraniu, wstawaniu, chodzeniu oraz korzystaniu z toalety, czy zmiany pampersów/ wkładek. Zaznaczam, że chodzi tu o pomoc. W żadnym wypadku nie należy do naszych obowiązków noszenie podopiecznych, wsadzanie ich samodzielnie do wanny. Jeśli podopieczni są całkowicie niesamodzielni, należy domagać się zamówienia służb pielęgniarskich (Pflegedienstu). Poza tym nie mamy obowiązku robienia za windę, czy rolator lub nie daj Boże wózek, gdy podopieczny lub jego rodzina uważają, że sprzęt taki nie jest potrzebny i na zleceniu nie ma tych urządzeń. Podopieczni często ze wstydu odmawiają chodzenia z rolatorem, czy instalowania windy. Wstyd w połączeniu z mniejszym lub większym otępieniem starczym to nie powód, byśmy rujnowali swoje zdrowie. Rodziny podopiecznych czasami nie dostrzegają lub nie chcą widzieć tego, że stan ich rodziców się pogorszył i że opiekunka bez tego sprzętu sobie nie poradzi. Nie ma co robić z siebie bohatera, czy cierpiętnicy. Należy się upomnieć o odpowiedni sprzęt, czy też o pomoc Caritasu. Próbowałam znaleźć wiarygodne i rzetelne informacje w polskojęzycznym Internecie. Niestety wszystkie informacje, jakie znalazłam pochodziły od firm i pozostawiały wiele do życzenia. Pogrzebałam więc trochę na niemieckich stronach.

Zadania pomocy domowej;

• Sprzątanie mieszkania lub domu (pomieszczeń, które używamy !!! Jeśli dom ma 600 m2 nie jest naszym obowiązkiem sprzątanie całego domu)
• Pranie i prasowanie (ubrań, pościeli, obrusów podopiecznej, a nie innych członków rodziny!)
• Gotowanie i przygotowywanie posiłków
• Prace ogrodowe (proszę się tu nie bulwersować. Chodzi o lekkie prace ogrodowe, jak podlewanie kwiatków, czy ich sadzenie. W normalnych ilościach. Natomiast plewienie grządek, grabienie liści w całym ogrodzie, czy koszenie trawnika, gdzie końca nie widać nie należy do naszych obowiązków!)
• Dbanie o zwierzęta domowe (i tutaj znowu mowa o kocie, psie, a nie o stadzie kur, czy o 20 kotach). Poza tym mamy prawo wiedzieć przed wyjazdem, czy na danym zleceniu znajdują się zwierzęta i jeżeli nam to nie odpowiada możemy odmówić przyjęcia zlecenia.

Ogólne zadania opiekunki (Betreuung)

• Towarzyszenie przy załatwianiu wszystkich spraw, ewentualnie również samodzielnie (bez podopiecznego)
• Towarzyszenie podopiecznemu do instytucji i urzędów
• Towarzyszenie przy wizytach lekarskich, terapiach i podczas pobytu w szpitalu (Jeśli podopieczny znajdzie się w szpitalu, należy spakować mu potrzebne rzeczy- kosmetyki, piżamy, ręczniki, szlafrok. Przekazać plan lekarstw i jeśli nie ma rodziny na miejscu, odwiedzać go regularnie i sprawdzać, czy czegoś nie potrzebuje. Ewentualnie odebrać ze szpitala).
• Towarzyszenie podczas wizyt u przyjaciół lub rodziny
• Towarzyszenie w różnych aktywnościach, wydarzeniach kulturalnych, spacerach, wycieczkach itd.
• Czytanie podopiecznym, rozmowa lub granie z podopiecznym
• Wspieranie w hobby, które podopieczny może jeszcze wykonywać

Czynności pielęgnacyjne:

• Pomoc w higienie, myciu zębów, protezy, czesaniu i myciu włosów, malowaniu, goleniu i kremowaniu
• POMOC!!! Przy prysznicu lub kąpieli. POMOC!!!
• Pomoc przy wstawaniu i przy chodzeniu do łóżka
• Pomoc przy ubieraniu i rozbieraniu
• Pomoc przy pójściu do toalety
• Pomoc, jeśli pacjent jest inkontynentny (zmiana wkładek, pampersów)
• Obcinanie paznokci u nóg i rąk (przy czym jest to niewskazane i dobra firma powinna zadbać o to, by rodzina zamówiła fachowy personel do pedikiur. U starszych osób mogą nastąpić komplikacje. Pozatym podopieczni mają odciski i zbędny naskórek, który powinien być regularnie usuwany. Może występować również grzyb). Opiekunka ma prawo odmówić wykonywania tych czynności
• Posiłki powinny być przygotowywane tak, by były łatwe do spożycia
• Pomoc i wsparcie w codziennych czynnościach
• Pomoc i wsparcie w nocy (przy czym proszę pamiętać, że mamy prawo do 11 godzin nieprzerwanego spokoju nocnego i jeśli na zleceniu jest wymagane regularne wstawanie do podopiecznego w nocy, powinniśmy zostać o tym poinformowani przed wyjazdem, po wyrażeniu zgody dostać odpowiednie wynagrodzenie). W normalnych przypadkach nasza pomoc w nocy powinna się jedynie ograniczać do pomocy w nagłych wypadkach (zagrożenia zdrowia i życia)
* towarzyszenie rodzinie w razie zgonu

Opiekun/ ka nie ma prawa wykonywać czynności natury medycznej!!! Wszelkie czynności i aplikowanie, które podlegają obowiązkowi recept i zaleceń lekarskich mogą być wykonywane tylko przez służby pielęgniarskie (Pflegedienst).

Każdy, kto ma przyznany stopień niepełnosprawności i jest pielęgnowany w domu, ma prawo co miesiąc do darmowych środków pielęgnacyjnych. Srodki te można zamówić w domu sanitarnym- Sanitätshaus. Najczęściej Sanitätshaus rozlicza to sam z Krankenkasse. Do wyboru ma się rożnego rodzaju zestawy pudełek (Pflegebox). Które raz zamówione przychodzą kurierem do domu. W trakcie można złożyć wniosek o inny Pflegebox na kolejny miesiąc.

Zadania służb medycznych (Pflegedienstu) obejmują:

• Higienę ciała (w razie potrzeby)
• Podawanie jedzenia i karmienie w razie potrzeby
• Pomoc w wydalaniu
• Mobilizacja pacjenta
• Dawanie tabletek i zastrzyków
• Infuzja dożylna
• Zmiana rajstop uciskowych, cewnika, i opatrunków
• Profilaktyka zapobieganiu odleżyn, zapaleniu płuc, zakrzepicy itd.

Także pamiętajmy, o tym czego nam nie wolno. W przypadku, gdy wykonujemy te czynności, nie mając jednocześnie prawa do ich wykonywania, w razie pogorszenia się stanu podopiecznego, możemy zostać oskarżeni i pociągnięci do odpowiedzialności prawnej.
Nie wymieniłam wyżej mierzenia cukru, czy ciśnienia - również nie należy to do naszych obowiązków. Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, a przychodzi do podopiecznych Caritas, radzę zasięgać opinii u pracowników z Caritasu.

Natomiast jeśli chodzi o nasze obowiązki pamiętajmy, że nasz czas pracy według prawa niemieckiego, które nas obowiązuje wynosi 40 godzin tygodniowo. Jeśli podopieczny wymaga dużej pomocy przy pielęgnacji i np. towarzyszeniu mu, automatycznie mniej zajmujemy się domem. I odwrotnie- jeśli podopiecznemu zależy, by dużo pracy wkładać w utrzymanie czystości domu, ma się wtedy mniej czasu na aktywacje podopiecznego. Przy podopiecznych i rodzinach, które są trudne, radzę prowadzić skrupulatnie zeszyt. Zapisywać godziny pracy i pilnować godzin pracy. Podopieczny/ podopieczna muszą zadecydować, co jest dla nich ważniejsze- wypolerowane sreberko, czy może jednak coś istotnego.

Może jeszcze wspomnę o rehabilitacji, ćwiczeniach rehabilitacyjnych, masażach i tym podobnych. To również nie należy do zadań opiekunek. Zdarza się, że rodziny niewinnie pytają, czy mogli byśmy to zrobić. Osobiście z czym takim się spotkałam. Kategorycznie mówimy nie. Nie mamy wyksztalcenia w tym kierunku, nam tego nie wolno i nikt nam za to nie płaci.

Mam nadzieje, że się przydało.


24 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo pożyteczne!!!!! ( chciałbym zobaczyć komentarz usuniety przez autora)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja rowniez 😂 niestety przegapilam ten moment 😂

   Usuń
 3. bardzo dziękuję podałam na swoje grupy na Faceboku dla opiekunek

  OdpowiedzUsuń
 4. dużo bardzo przydatnej wiedzy

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziekuje. Prosze pamietac, ze na blogu jest wiecej przydatnej wiedzy. Chociaz dwa wiodace artykuly to faktycznie taka pigulka zawierajaca najwazniejsze informacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo przydatne, konkretne ale i elastyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opieka domowa nad osobami starszymi to nie jest praca od linijki do linijki. Opiekun powinnien potrafić dostosować się do stanu, upodobań i potrzeb podopiecznych. Równocześnie, by nie wykraczać poza godziny pracy, jakie go obowiązują, jego zadaniem jest ustalanie priorytetów. Tak, by prace konieczne zostały wykonane.

   Usuń
 7. Pani Basiu dziękuję bardzo,informacje bardzo przydatne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę. Jeśli ma pani znajome opiekunki proszę infirmacje podawać dalej. Pozdrawiam.

   Usuń
 8. O tak bardzo się przydał. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja znajoma , podała mi adres bloga..jestem pod wrażeniem.., sama dochodziłam do wiedzy o naszej pracy..nie zawsze i nie wszystko było tak jak tutaj piszesz : rzetelnie , w sposob zrozumiały...dziękuję bardzo Barbarze Jankowskiej i Tobie Barbara <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Same barbary 😉 baśki to fajne babki. Informacje często, jeśli nie zawsze są pisane na zamówienie przez osoby trzecie, które mało to interesuje i piszą, byle napisać. Ja piszę o tym, czego sama, jako opiekunka, musiałam się dowiedzieć i na co szukałam odpowiedzi. Wiele informacji jest pisanych przez firmy. Zarówno w polskich, jak i w niemieckim necie. Niezależnych info w polskim necie praktycznie nie ma. W niemieckim jest odrobinka. Ale ogólny zarys i poglądy można sobie na ich podstawie wyrobić. Pozdrawiam. Proszę o polecenie kolejej koleżance 😉😂 w sierpniu wyjdzie książka z opowiadaniami, ale i na początku będą najważniejsze informacje. Takie najbardziej niezbędne.

   Usuń
 10. Niezwykle ważny post, który jest oparty o faktyczne prawa i obowiązki opiekunek/pomocy domowych, bez których można zrujnować własne zdrowie i swoją osobowość, z godnością włącznie. Wielkie dzięki! Czy mogę, je umieścić na swoim opiekuńczym blogu? Oczywiście, łącznie z linkiem do tego postu...

  Bardzo serdecznie Cię Basieńko pozdrawiam i życzę miłego każdego dnia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście:-) odkryłaś posta po pół roku :-))) uważaj, bo te wiadomości czasami spotykają się z krytyką pań, które w to nie wierzą i wręcz przeczą, że mamy takie prawa. Bo "przyjechałyśmy do pracy, a nie na urlop" ;-).

   Usuń
  2. Dziękuje! Dopiero teraz, gdyż nie zawsze dysponuję siłami i czasem, by być na blogu u siebie a tym samym na ulubionych stronach. Jeśli chodzi o opinie Pań, które mają odmienne pojęcie i zdanie o pracy opiekunki/pomocy domowej, po prostu nie interesują mnie. Ponieważ, swoje życie jak i całą resztę z nim związaną opieram o własne doświadczenia, jak też o rzetelne doświadczenia takich osób jak Ty. Dlatego też, bardzo cenię to wszystko o czym piszesz na swoim blogu, a więc tymi Paniami się nie przejmuj i pisz dalej. Wiadomo, że ludzie są różni i nie wszystkim dogodzisz a ważne jest to, co nosimy we własnym sercu i czego sami doświadczamy...

   Moc serdeczności Basieńko

   Usuń
  3. dzięki. masz rację. nie ma co zastanawiać się nad tymi opiniami. uczę się na własnych błędach i dochodzę do wniosków, że trzeba być bardziej twardym niż uległym względem osób chorych na demencję. wiadomo, że zależnie od sytuacji. pozwalam im na ich wariactwa w sprawach, które nie mają znaczenia. natomiast w ważnych sprawach rodzina powinna poprzeć opiekunkę, dać jej pewną władzę i przywołać rodziców do porządku, żeby była możliwa dalsza opieka domowa. zdania nie zmienię bez względu na to, jak wiele osób, by mnie krytykowało. gdyż jak piszesz, to podejście wynika z tego co widziałam i co przeżyłam.

   Usuń
 11. Świetny blog i bardzo cenne dla mnie informacje! Jestem po raz pierwszy w Niemczech w pracy, na trzymiesięcznym kontrakcie! Uczę się współpracy z podopiecznym, jego rodziną i przychodzącymi pielęgniarkami z Caritasu! Z moich obserwacji wynika, że ludzie lubią wykorzystywać niewiedzę opiekunki do swoich celów ,to znaczy wysługiwania się mną! Nie raz musiałam się mocno przeciwstawić, żeby nie dać sobie wejść na głowę! Teraz wszystko się poukładało, a otoczenie nabrało szacunku do mnie! I dobrze, bo praktycznie trzeba było tak zrobić od razu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam na blogu i zapraszam do pozostałych postów. prowadzę go już pół roku, więc jest co czytać. nie wiem, czy zauważyłaś, że posty podzielone są na kategorie: nauka języka, ważne informacje, nasze miejsca (zdjęcia z wycieczek po Niemczech), przepisy kulinarne, opowiadania i felietony. wszystkie etykiety widać w pasku bocznym, gdy klikniesz w prawym górnym roku trzy poziome kreski. z tym wysługiwaniem się masz rację. w pewnych sprawach faktycznie od razu należy postawić sprawę jasno, w innych niestety trzeba wprowadzać zmiany stopniowo, jeśli dotyczy to podopiecznych bezpośrednio. no ale to też zależy jakich spraw. ja na dzieńdobry powiedziałam, że nie będę naklejała plastrów przeciwbólowych i przy zamieszaniu z tabletkami powiedziałam, że to nie moja działka. natomiast z jedzeniem i czasem wolnym jednak wprowadzam to powoli, chociaż z rodziną wszystko ustaliłam na początku niby. czasami jednak trzeba trochę oszczędzić tych starców niestety swoim kosztem i na pewne zmiany potrzeba czasu.

   Usuń
 12. BardxB się cieszę i dziękuję za ten blog.
  Wszystkie informacje są bardzo przydatne.
  Czy jest możliwość zdobycia praw i obowoobowi opiekunki w języku niemieckim?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W załączniku od Caritasu są informacje po niemiecku, jak powinna wyglądać praca opiekunki - obowiazki, czas wolny. Załącznik jest w poście o ile się nie myle pt. Uwaga. Ważne informacje. Jest to drugi z wyróżnionych postów, który ukazuje się pod postem bierzacym. Jeśli chodzi natomiast o te tłumaczenia, które krążą po necie w stylu "nie sprzątam piwnic, nie robię ogródka..." nie posiadam ich, ponieważ moim zdaniem są śmieszne. Opiekunka tyle powinna potrafić sama powiedzieć. Ale skoro widzę, że jest taka potrzeba, przygotuję taką lekcję.

   Usuń
 13. Moim zdaniem opiekunka ma bardzo dużo obowiązków. Co najgorsze zarobki też są za małe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgodzę się. Nigdzie indziej osoba bez wykształcenia i niejednokrotnie bez doświadczenia nie zarobi takich pieniędzy. Jeśli chodzi o obowiązki, to trzeba rozumieć, co do nas należy i potrafić zoorganizować sobie czas pracy, uwzgledniając godziny pracy i potrzeby ppdopiecznych. To jest praca przy jednej - dwóch osobach, więc niby w jaki sposób jest to mnóstwo pracy? A jak kobieta zajmuje się dziećmi, domem, ogrodem i jeszcze do pracy chodzi osiem godzin dziennie? My mamy tylko domem i podopiecznymi się zająć? Więc nie rozumiem w jakim sensie to jest dużo pracy?

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.