Opieka osób starszych w Niemczech- ważne informacje


Wyjeżdżając z polską firmą możesz na bieżąco sprawdzać, czy są odprowadzane składki. Trzeba się zarejestrować na stronie ZUSu. Następnie udać się z dowodem osobistym do ZUSu. Tam zostanie zatwierdzona Twoja tożsamość i masz już aktywne konto. Możesz się logować w każdym miejscu i o każdej porze.

Pamiętaj! Zanim wyjedzie z polską firmą upewnij się, czy znajduje się ona w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Nie wyjeżdżaj z oszustami!

Informacje po niemiecku sporządzone przed Caritas dla osób chcących zatrudnić opiekunkę. A w nich o 8 godzinnym dniu pracy, 2- 3 godzinnych przerwach każdego dnia. Jednym dniu wolnym lub dwóch połówkach, 11 godzinach nieprzerwanej przerwy nocnej, 8 euro na 1 osobę, na dzień na jedzenie, o warunkach mieszkalnych, jakie powinna zastać opiekunka/ opiekun i o czynnościach, jakie powinniśmy wykonywać, a jakie nie. Informacje na dole artykułu do pobrania. Proponuję, każdej opiekunce/ każdemu opiekunowi wydrukować. W razie problemów wręczać plik kartek niemieckim rodzinom.

Tutaj o tym, co mówi prawo niemieckie o godzinach pracy. Nadgodziny powinny być płatne ekstra. Stawka godzinowa przy nadgodzinach, to stawka podstawowa plus 25%.

§ 3 Arbeitszeit der Arbeitnehmer
Die werktägliche Arbeitszeit der Arbeitnehmer darf acht Stunden nicht überschreiten. Sie kann auf bis zu zehn Stunden nur verlängert werden, wenn innerhalb von sechs Kalendermonaten oder innerhalb von 24 Wochen im Durchschnitt acht Stunden werktäglich nicht überschritten werden.

Czas pracy pracowników
Dzienny czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin. Może zostać on przedłużony do 10 godzin, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy kalendarzowych lub w ciągu ostatnich 24 tygodni średnio 8 godzin dziennie nie zostało przekroczonych.

Liczba nadgodzin w tygodniu to maksymalnie 10 godzin.
Liczba godzin pracy w tygodniu to 40 godzin. Jeśli ktoś pracuje więc więcej niż 5 dni w tygodniu na dzień, automatycznie przypada nie 8 godzin, tylko przy 6 dniach pracy w tygodniu 6,6, a przy 7 dniach pracy 5, 6. To są godziny pracy, za które dostajemy wynagrodzenie.

Radzę jednak próbować szukać zleceń z jednym dniem wolnym. Podopiecznymi jeden dzień np. na weekend, mogą zajmować się członkowie rodziny lub w ciągu tygodnia podopieczny jeden dzień może spędzić w dziennym domu opieki (Tagespflege). Często się zdarza, że w sprawie dnia wolnego, to właśnie niemiecka rodzina, wykazuje zrozumienie pomimo, że polskie firmy tego nie wymagają. Tak więc pytajcie rodzin. Mówcie, że macie do tego prawo i potrzebujecie dnia wolnego, by móc odpocząć i normalnie funkcjonować. Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz...

Radzę zwracać uwagę na to, czy w umowach z firmami jest zawarta liczba godzin pracy. Jeśli masz to w umowie, żadna firma nie może się tego wyprzeć. Jeśli nie ma wzmianki w umowie o godzinach pracy, w razie kłopotów firma z pewnością będzie przeczyła, że jest coś takiego, jak 40 godzinny tydzień pracy. Wiem to z własnego doświadczenia.

Tutaj informacje po niemiecku odnośnie kwoty jaka należy nam się na jedzenie: Verpflegung- kwota na wyżywienie Tabelka tyczy się jednej osoby. Prawnie jest to 8 euro dziennie na jedną osobę. Zapewnienie wyżywienia opiekunce/ opiekunowi jest obowiązkiem osoby, która zawarła z naszą firmą umowę. Opiekunka ma prawo decydować, co i o jakiej porze je. Wszystko oczywiście w granicach zdrowego rozsądku.


Poza tym:

Będąc ubezpieczonym w Niemczech w momencie, gdy kończy się stosunek pracy i wracasz do Polski koniecznie zgłoś to do kasie chorych (Krankenkasse) osobiście!

Osoby na niemieckiej umowie powinny zameldować się natychmiast. W momencie zameldowania zostaje nadany numer podatkowy.

Ps. W zależności od landu ma się na zameldowanie czas jednego lub dwóch tygodnie.
Meldowanie się w późniejszym terminie może się wiązać z nałożeniem kary finansowe.

Osoby przebywające na terenie Niemiec, mające swoje miejsce zamieszkania poza Niemcami, mają obowiązek zameldowania się po upływie trzech miesięcy.

Prawo do wydawania poleceń (Weisungsrecht)
Ponieważ jesteśmy pracownikami oddelegowanymi i umowę podpisujemy z firmą, a nie z podopiecznym bezpośrednio, podopieczny i jego rodzina nie mogą nam wydawać bezpośrednio poleceń. Ingerować w to, jak i kiedy wykonujemy naszą pracę.

Link o dodatkach nocnych i w święta. Dodatki za prace nocną- od 25%

Pamiętajmy, że nasza praca jest specyficzna. Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsadek. Czasami praca od do nie jest możliwa. Jednak po to jest prawo, by w ekstremalnych sytuacjach można było się nim bronić. Prawo w Niemczech nie przewiduje czegoś takiego, jak praca przez całą dobę, pomiatanie ludźmi, czy głodzenie pracowników.
15 komentarzy:

 1. Dziękuję za linki do ZUS i do sądów!Wszystko jest bardzo pomocne i ciekawe.Ja mam w umowie sciśle okreslone jak pracuję(po niemiecku też)!Jak na razie to przestrzegają tego pracodawcy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przepraszam ,a jaka to firma że tak przestrzega godzin pracy opiekunek

   Usuń
 2. Prosze. Ma pani szczescie. A raczej dobrze Pani wybrala. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego warto wiedziec jak powinno byc by moc dokonac dobrego wyboru. Powodzenia

  OdpowiedzUsuń
 3. czas pracy opiekunek to 180 godz. m-cznie czyli 6 godz. dziennie, reszta to gotowość do podjęcia pracy !!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. nasza praca jest ciężka i niestety niedoceniana. Sam pracuję jako opiekun i wiem jakie jest to wyzwanie oraz odpowiedzialność.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że pod moją nieobecność ktoś tu zagląda. Owszem- praca sama w sobie jest już dužym wyzwaniem. Tymbardziej nie rozumię dlaczego firmy i niemieckie rodziny rzucają nam kłody pod nogi i trafia się często w tak nienormalne miejsca.

   Usuń
 5. Przed podjęciem decyzji trzeba się dobrze zastanowić i rozważyć różne opcje, by później nie żałować decyzji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Naprawdę przydatne informacje - bardzo dziękuję :) Sama przymierzam się do wyjazdu, więc każda wskazówka jest dla mnie cenna. Mam już doświadczenie w pracy jako opiekunka, ale nie w Niemczech. Także pod tym względem będzie to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie

  OdpowiedzUsuń
 7. W pracy opiekunki, rzadko zdarza się aby były godziny przestrzegane. Praca jest jaka jest, każdy musi się z tym liczyć, że czasem będzie trzeba pracować więcej godzin. Praca sama w sobie jest bardzo przyjemna, jednak wymagajaca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny artykuł, dzięki za zwrócenie uwagi na tak ważny temat :) Przy okazji, znalazłam ciekawy sklep z artykułami dla seniorów. Jeśli chcecie chociaż trochę ułatwić życie swoim bliskim, koniecznie zajrzyjcie, klikając w link :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż. Powinnam ten post usunąć, ale póki nie zaśmiecasz bloga pod każdym postem jest ok.

   Usuń
 9. Moja ciotka była w Niemczech przy takiej pracy i zarabiała 6 tysięcy złoty miesięcznie. Dla polaków są to zarobki kosmos.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście, że są to bardzo duże zarobki. tylko spytaj ciocię na jakich warunkach pracowała. mimo wszystko wyżywienie, czas wolny, szacunek to podstawa w tej pracy. i o to chodzi w moim blogu. nikomu nie odradzam tej pracy, tylko życzyłabym sobie, by pracowali na dobrych warunkach (nie tylko finansowych) i by były poszanowane ich prawa. Nikomu również nie odradzam współpracy z firmami, tylko uważam, że powinni mądrze wybierać firmy. tymczasem większość opiekunek niestety kieruje się tylko i wyłącznie pieniędzmi, kosztem czasu wolnego, składek, warunków pracy. wyjeżdżają do ciężkich przypadków, na złych warunkach, a potem płaczą, że dużo pracują i nie mają wolnego. coś za coś. to indywidualna decyzja. nie można mieć i ogromnej kasy i dwóch dni wolnych na zleceniu. trzeba się określić i mądrze zdecydować. poza tym, jeśli pracuje się tak latami 2 miesiące na 2 to jednak zarobki nie są już wtedy takie duże. a taka praca w jednym ciągu to rezygnacja z własnego życia.

   Usuń
 10. Pani Basiu to wszystko to prawda ,tylko nie zawsze pieniądze wcale nie takie duże ,nie są warte takiego poświęcenia kosztem własnego życia ,lepiej skromniej a z godnością.. Szkodą ,że wiele Pań widzi tylko kasę ...a nie zauważa warunków pracy ciężkiej
  pracy i nie godnego traktowania .wymagań sporo a pieniążków nie za wiele ! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie uważam, żeby pieniądze jakie można zarobić w opiece były małe. w końcu nie trzeba do tej pracy żadnego wykształcenia i żadnych kwalifikacji. gdzie indziej bez wykształcenia i kwalifikacji można tyle zarobić? ja latami pracowałam w gastronomi za połowę tego, co zarabiam w opiece. i to zasuwałam od dziesiątej rano, do północy. czasami nie było czasu, by podnieść głowę i napić się łyka wody, czy pójść do toalety. wyżywienie niby miał zapewniać pracodawca, ale też różnie to bywało, chemia we własnym zakresie, za drogę nikt nie zwracał i pracę trzeba było szukać samemu. natomiast warunki pracy, jak najbardziej nie są dobre. warunki zatrudnienia, zakres obowiązków. ale to dlatego, że opiekunki bardzo często nie wiedzą, co należy do ich obowiązków i biorą na swoje barki zbyt wiele, ku radości Niemców. tylko tak, jak pani pisze - to wszystko dzieje się kosztem własnego życia. model 24 h nie powinien być dozwolony. powinny być opiekunki na zmiany, które mieszkały by na terenie Niemiec. razem z rodzinami. przecież wiele kobiet o tym marzy i zdecydowałoby się na taki krok. tylko przy dwóch trzech zmianach w jedynym domu, Niemiec musiałby wydać trzy razy tyle...

   Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.