Opieka osób starszych w Niemczech- ważne informacje


Wyjeżdżając z polską firmą możesz na bieżąco sprawdzać, czy są odprowadzane składki. Trzeba się zarejestrować na stronie

 http://www.zus.pl/pue 

Następnie udać się z dowodem osobistym do ZUSu. Tam zostanie zatwierdzona Twoja tożsamość i masz już aktywne konto. Możesz się logować w każdym miejscu i o każdej porze.

Pamiętaj! Zanim wyjedzie z polską firmą upewnij się, czy znajduje się ona w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie wyjeżdżaj z oszustami!
Link do informacji sporządzonych przez Caritas, dla osób chcących zatrudnić pomoce domowe:

A w nim o 8 godzinnym dniu pracy, 2- 3 godzinnych przerwach każdego dnia. Jednym dniu wolnym lub dwóch połówkach, 11 godzinach nieprzerwanej przerwy nocnej, 8 euro na 1 osobę, na dzień na jedzenie, o warunkach mieszkalnych, jakie powinna zastać opiekunka/ opiekun i o czynnościach, jakie powinniśmy wykonywać, a jakie nie. Informacje na dole artykułu do pobrania. Proponuję, każdej opiekunce/ każdemu opiekunowi wydrukować. W razie problemów wręczać plik kartek niemieckim rodzinom.

Tutaj o tym, co mówi prawo niemieckie o godzinach pracy. Nadgodziny powinny być płatne ekstra. Stawka godzinowa przy nadgodzinach, to stawka podstawowa plus 25%.

§ 3 Arbeitszeit der Arbeitnehmer
Die werktägliche Arbeitszeit der Arbeitnehmer darf acht Stunden nicht überschreiten. Sie kann auf bis zu zehn Stunden nur verlängert werden, wenn innerhalb von sechs Kalendermonaten oder innerhalb von 24 Wochen im Durchschnitt acht Stunden werktäglich nicht überschritten werden.

Czas pracy pracowników
Dzienny czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin. Może zostać on przedłużony do 10 godzin, jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy kalendarzowych lub w ciągu ostatnich 24 tygodni średnio 8 godzin dziennie nie zostało przekroczonych.

Liczba nadgodzin w tygodniu to maksymalnie 10 godzin.
Liczba godzin pracy w tygodniu to 40 godzin. Jeśli ktoś pracuje więc więcej niż 5 dni w tygodniu na dzień, automatycznie przypada nie 8 godzin, tylko przy 6 dniach pracy w tygodniu 6,6, a przy 7 dniach pracy 5, 6. To są godziny pracy, za które dostajemy wynagrodzenie.
Radzę jednak próbować szukać zleceń z jednym dniem wolnym. Podopiecznymi jeden dzień np. na weekend, mogą zajmować się członkowie rodziny lub w ciągu tygodnia podopieczny jeden dzień może spędzić w przedszkolu ( Tagespflege ). Często się zdarza, że w sprawie dnia wolnego, to właśnie niemiecka rodzina, wykazuje zrozumienie pomimo, że polskie firmy tego nie wymagają. Tak więc pytajcie rodzin. Mówcie, że macie do tego prawo i potrzebujecie dnia wolnego, by móc odpocząć i normalnie funkcjonować. Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz...

Radzę zwracać uwagę na to, czy w umowach z firmami jest zawarta liczba godzin pracy. Jeśli masz to w umowie, żadna firma nie może się tego wyprzeć. Jeśli nie ma wzmianki w umowie o godzinach pracy, w razie kłopotów firma z pewnością będzie przeczyła, że jest coś takiego, jak 40 godzinny tydzień pracy. Wiem to z własnego doświadczenia.


Tutaj informacje po niemiecku odnośnie kwoty jaka należy nam się na jedzenie. Tabelka tyczy się jednej osoby. Prawnie jest to 8 euro dziennie na jedną osobę. Zapewnienie wyżywienia opiekunce/ opiekunowi jest obowiązkiem osoby, która zawarła z naszą firmą umowę. Opiekunka ma prawo decydować, co i o jakiej porze je. Wszystko oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Wywiad z Sylwią Timm- odpowiedzi na wiele nurtujących pytań


poza tym:

Będąc ubezpieczonym w de w momencie, gdy kończy się stosunek pracy i wracasz do pl koniecznie zgłoś to do Krankenkasse osobiście!

Osoby na niemieckiej umowie powinny zameldować się natychmiast. W momencie zameldowania zostaje nadany numer podatkowy.

Ps. W zależności od landu ma się na zameldowanie czas 1 lub 2 tygodnie.
Meldowanie w późniejszym terminie może się wiązać z nałożeniem kary finansowe.

Osoby przebywające na terenie Niemiec, mające swoje miejsce zamieszkania poza Niemcami, mają obowiązek zameldowania się po upływie 3 miesięcy.

Weisungsrecht
Ponieważ jesteśmy pracownikami oddelegowanymi i umowę podpisujemy z firmą, a nie z podopiecznym bezpośrednio, podopieczny i jego rodzina nie mogą nam wydawać bezpośrednio poleceń. Ingerować w to, jak i kiedy wykonujemy naszą pracę.

Link o dodatkach nocnych i w święta. Dodatki za prace nocną- od 25%

Pamiętajmy, że nasza praca jest specyficzna. Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsadek. Czasami praca od do nie jest możliwa. Jednak po to jest prawo, by w ekstremalnych sytuacjach można było się nim bronić. Prawo w Niemczech nie przewiduje czegoś takiego, jak praca przez całą dobę, pomiatanie ludźmi, czy głodzenie ich.


Königsallee, Recklinghausen, Glück auf, http://kasiaperla.blogspot.com